Po vydání Firefoxu 20 se do stádia betaverze dostal Firefox 21. Zatímco hlavními novinkami Firefoxu 20 byl nový Správce stahování a možnost provozovat anonymní prohlížení v samostatných oknech, pak asi hlavní novinkou Firefoxu 21 bude analýza informací o běhu.
O nové funkci Hlášení o zdraví aplikace jsme se rozepisovali dříve. Jejím cílem je shromažďovat základní informace o tom, jak se váš prohlížeč chová. Například jak rychle se spouští, co jej zpomaluje apod. A na základě porovnání s obdobnými konfiguracemi uživateli říci, že je ta jeho nezvykle pomalá a nabídnout nápravu.
Uvidíme, nakolik bude tato funkce užitečná. Její výstupy si můžete prohlédnout v Hlášení o zdraví aplikace Firefox, které je dostupná v nabídce Nápověda. Zejména ze začátku zde získáte informaci, že prozatím probíhá sběr dat pro analýzu. V dialogu Možnosti pak máte možnost jednotlivé části této funkce vypnout (pokud o ni nestojíte).
Užitečná nám přijde možnost obnovy omylem odebraného náhledu stránky z nového panelu. Jak asi víte, již nějakou tu verzi Firefox na novém panelu zobrazuje náhledy nejnavštěvovanějších webů pro snadný přístup. Ty šly odstraňovat, ale pokud jste tak učinili omylem, byla obtížná cesta zpět. Tento problém nyní odpadá.
Kromě novinek pro vývojáře stojí za zmínku též začlenění Add-ons SDK přímo do prohlížeče. Výhodou je, že doplňky vytvořené na základě tohoto API budou nyní velikostně menší. Co více dodat? Firefox 21 bude opět rychlejší než jeho předchůdce.
Když zmiňujeme Firefox 21 pro desktop, je dobré zmínit i novinky v mobilní verzi. V ní zaujme zejména začlenění několika fontů přímo do instalace, které by měly vylepšit zobrazování webových stránek. Dále došlo k některým drobným úpravám v GUI a přibyla možnost ukládat multimediální soubory ze stránek do telefonu. Podrobnější popis naleznete jako vždy v poznámkách k vydání.