V uplynulých třech dnech proběhlo v Praze setkání Mozilly s uživateli a komunitou v rámci akcí Mozilla DevDay a Mozilla MozCamp. První akce, která proběhla v pátek, byla určena pro širokou veřejnost, ale zejména pak pro vývojáře. Mozilla MozCamp, který proběhl o víkendu, byl naopak akcí, na kterou se sjelo přibližně 150 pozvaných hostů z řad přispěvatelů projektu Mozilla z celé Evropy a zástupci Mozilla Corporation, Mozilla Foundation a dalších organizací.
Co zajímavého na akci zaznělo
Jedním z hlavních hostů byl bezesporu Mike Beltzner (Director of Firefox), který v pátek prezentoval novinky Firefoxu 3.5 a připravovaného Firefoxu 3.6 pro vývojáře. Zajímavější však byla jeho sobotní přednáška, kde popisoval směr, jakým se Firefox ubírá. Snahou je podporovat web jako otevřenou platformu, dát uživateli možnost kooperace a přinést mu plnohodnotný Firefox pro mobilní zařízení.
Mimo jiné z jeho slov zaznělo, že Firefox přechází přibližně na půlroční vývojový cyklus, takže vydání Firefoxu budou častější. V plánech dalšího vývoje, který se prakticky shoduje s tím, který byl již dříve prezentován (Firefox 3.6 v listopadu, Firefox 3.7 na jaře a Firefox 4.0 za rok), přibyla informace o Firefoxu 4.1 (plánován na rok 2011), ale bez dalších podrobností. V souvislosti s mobilní verzí Firefoxu je zajímavá zmínka o možné podpoře Androidu a to již v době Firefoxu 3.7. Nic konkrétního však neslíbil.
V rámci pátečního Mozilla DevDay zazněla zajímavá informace související s počtem uživatelů Firefoxu v České republice. Toto číslo se, jak je obecně známo, špatně počítá. Ovšem Mozilla je schopna na základě dotazů na aktualizace prohlížeče zjistit, kolik uživatelů jej denně spustí. Na prezentovaném grafu (viz foto vpravo) si tak můžete všimnout, že se na konci záři toto číslo pohybuje okolo 1 100 000 spuštěných instalací Firefoxu v České republice denně. To je určitě zajímavé číslo.
Z pátečního programu stojí též za zmínku přednáška Briana Kinga, který hovořil o posledních novinkách serveru Mozilla Add-ons. V prezentaci zmínil, že možnost požádat o dobrovolný finanční příspěvek na vývoj doplňku aktuálně využívá 66 vývojářů, kteří si dohromady přijdou na 1200$ týdně. Sám prý však očekává, že se toto číslo postupně zvýší.
V sobotu na přednášce o podpoře Firefoxu zmínil David Tenser připravované stránky podpory pro Thunderbird a Fennec, které budou založeny na stejném základu jako stránky podpory Firefoxu. Stránky podpory Fennecu již zkušebně běží.
Na přednášce o balíku webových aplikací SeaMonkey zazněl stručný přehled o připravovaných novinkách SeaMonkey 2 a zejména pak informace o tom, co by se mohlo objevit v příští verzi SeaMonkey, která je aktuálně označovaná jako verze 2.1. Uživatelé se tak například mohou těšit na fulltextové prohledávání pošty, které je novinkou Thunderbirdu 3, podporu relací v poštovním klientu či snahu o vylepšení editoru webových stránek pomocí kódu z editoru KompoZer.
Fotky, videa, reporty…
V rámci Mozilla MozCamp běželo po oba dny vždy paralelně několik přednášek, takže nebylo v našich silách navštívit vše. Řada dalších přednášek byla zaměřena na vývoj, propagaci či lokalizaci produktů. O pátečním Mozilla DevDay si můžete přečíst i v podrobném shrnutí, které sepsal Rullaf. Z obou akcí je pak k dispozici řada fotografií. Námi pořízené fotografie naleznete na Facebooku: Mozilla DevDay, Mozilla MozCamp. Fotografie ostatních účastníků pak můžete nalézt například na Flickeru.
Perlička na závěr. Možná si vzpomínáte na video, v rámci něhož Steve Ballmer z Microsoftu běhá po pódiu a říká „I love this company!“. V rámci MozCampu si veterán projektu Chriss Hoffmann a Seth Bindernagel (L10N) neodpustili menší parodii. Jen to motto pozměnili na „I love this community!“.