O uplynulém víkendu proběhl v Berlíně MozCamp Europe 2011. Jak jsme se již dříve zmínili, jedná se o celoevropské setkání přispěvatelů projektu Mozilla, které se koná přibližně jednou za dva roky a to mezi celosvětovými setkáními, která se taktéž jednou za dva roky konají ve Whistleru v Kanadě. Jak již bývá zvykem, akce má většinou „formální“ a neformální část.
O té neformální části pomlčíme, o té druhé však pár slov řekneme. Hned na úvod padla zmínka o postupném ukončení Mozilla Europe, což je organizace, která vznikla před pár lety jako odnož Mozilla Foundation a propagovala projekt Mozilla v Evropě. Neznamená to však, že by Mozillu přestala Evropa zajímat. Jedná se spíš o fázi vize „One Mozilla“, v rámci které bude mimo jiné projekt zastřešovat jedna organizace.
Poté si slovo vzala Mitchell Bakerová, která pohovořila o důležitosti projektu Mozilla dnes a o vizi do budoucna. Hovořila zejména webových identitách, aplikacích a o ochraně soukromí uživatelů. Ochrana uživatelů je ostatně jedním z bodů, které jsou zmíněny v Mozilla Manifesto, soupisem vize projektu, v rámci kterého je uživatel nadřazen komerčnímu zájmu.
Po úvodní přednášce (keynote) se program rozdělil do jednotlivých přednáškových bloků. Nebylo tedy samozřejmě možné navštívit vše, proto umíníme jen to, co jsme navštívili. Hned na úvod to byla přednáška State of L10n, v rámci které padlo několik informací o aktuálním stavu lokalizačního projektu. Firefox je aktuálně lokalizován do cca. 85 jazyků a přednáška se nesla zejména v duchu „co je špatně a co by mohlo být lepší“. Zmiňována byla zejména dokumentace, možná vylepšení existujících nástrojů a padla například zmínka, že většina lokalizátorů pracuje na projektu 5 a více let. Význam lokalizací navíc dlouhodobě roste a nyní tvoří výraznou většinu.
Mozilla Remo (Reps), jeden z projektů, o kterém už letos párkrát padla zmínka. Jeho cílem je podpořit přispěvatele projektu Mozilla v jednotlivých zemích a dát jim určitou značku oficiality tj. aby se staly oficiálními reprezentanty Mozilly v jednotlivých zemích. Až dosud byly jednotlivé „lokalizační týmy“ na Mozille prakticky nezávislé a oficiálně Mozillu nereprezentovaly. To by se nyní mělo změnit.
Přednáška o projektu Boot to Gecko, často též označovaném jako „Mozilla OS“, byla určitě hodně očekávaná. Vývojová verze tohoto systému pro mobilní zařízení byla v rámci přednášky ukázána. Cílem Mozilly skutečně je, aby byl systém k dispozici s telefonem, který si budete moci koupit v nejbližším obchodě. Sama však telefon vyrábět nehodlá tj. bude jej vyrábět někdo jiný. Prozatím spolupracuje s jednotlivými mobilními operátory a výrobci a dle svých slov má na systém pozitivní ohlasy. A kdy bychom se měli dočkat? Prý přibližně za rok.
Krátce poté proběhla živá ukázka Firefoxu pro Linux naportovaného na GTK3. Na portaci pracuje společnost Red Hat v Brně a port předváděl Martin Stránský. A rozhodně se nejedná o jedinou věc, kterou společnost Red Hat do projektu Mozilla přispívá.
Zajímavá byla též přednáška o možnosti zapojení se do vývoje webových aplikací Mozilly. Ač se to nezdá, je jich už celá řada a na plný úvazek je vyvíjí již 50 vývojářů. Ačkoliv některé z nich jsou stále napsány v PHP, postupně jsou však převáděny do Pythonu.
Neméně zajímavá přednáška byla též o PDF.js, což je implementace prohlížeče PDF souborů pomocí webových technologií. Padly zejména zmínky o problémech, které podobná implementace přináší (např. absence podpory JPEG2000 v prohlížečích). Cílem je tento prohlížeč časem zaintegrovat do Firefoxu, ale v nejbližší době to nebude. Stále je prý potřeba hodně práce.
Celá dvoudenní akce nebyla pouze o přednáškách, ale byl zde i prostor pro různá setkání lidí, kteří pracují na konkrétních částech projektu. Trochu nezvládnuté bylo načasování, kdy část těchto akcí probíhala až v neděli k večeru, kdy již část účastníků byla na cestě na letiště.
MozCamp Europe 2011 byl bezesporu povedenou akcí. Následovat bude ještě MozCamp Asia a příští rok opět celosvětové setkání v Kanadě. Pokud nebudeme chodit tak daleko, tak bylo přislíbeno malé lokální setkání Mozilly v Brně na přelomu ledna a února. Zdravíme do Brna a doufáme, že nezklame 🙂
Fotky ze setkání jsou dostupné na Flickeru a měla by být časem dostupná též videa.
Petr Janda napsal(a)