Rubriky: Firefox

Proč je multiprocesová architektura Electrolysis důležitá


Electrolysis (e10s) je dlouho očekávaná modernizace architektury Firefoxu, která si zatím našla cestu do betaverzí. Oproti konkurenci, musíme přiznat, ale přichází pozdě. Internet Explorer využívá více procesů od roku 2008, Chrome následoval téhož roku a i Safari se přidalo v létě 2011. Posledních 5 je tedy Firefox jediný velký prohlížeč, který používá jenom jediný proces.

Co Electrolysis přináší pro uživatele?
Na první pohled byste si neměli ničeho všimnout, kromě:

  • Rychlejších reakcí díky oddělení obsahu webových stránek od rozhraní prohlížeče,
  • což zajistí také větší stabilitu. Pokud nějaký špatně napsaný kód na webové stránce způsobí pád JavaScriptu, nespadne s ním celý Firefox.
  • S electrolysis může Firefox současně běžet na více jádrech vašeho procesoru a tedy rychleji.
  • Oddělení běhu JavaScriptu na webu od zbytku prohlížeče pomůže i bezpečnosti.

Často se na internetu zmiňuje zvýšení spotřeby operační paměti. Je to pravda, ale cena za výše uvedené přínosy je jen okolo 10-20% a spotřeba Firefoxu zůstane pořád nižší než třeba Chrome.

Po uvedení ve finální verzi bude nová architektura zapnutá jen uživatelům bez doplňků, protože ne všechny jsou dnes kompatibilní, a bez nástrojů jako jsou čtečky pro nevidomé.

5 komentářů k článku “Proč je multiprocesová architektura Electrolysis důležitá”

  1. pepazdepa napsal(a)

    Firefox jste už stejně zabili.

    My víme nejlíp, co vy potřebujete, a hlavně chcete, uživatelé, a proto vám to narveme i třeba pod tlakem!
    https://medium.com/project-tofino/browsers-innovators-dilemma-and-project-tofino-ef634c6164f0#.1syfe3rww

    Sbohem u Pale Moonu na jádře Gecko ESR 38, kde ještě mozillí hnáta nezačala mazat základní části jádra…

    1. Michal Stanke napsal(a)

      My jsme česká komunita, ne Mozilla sama. Takže tyto změny neděláme. Každopádně projekt Tofino, o kterém jsme také psali, je pouze experiment. Nikdo neví, jaký bude jeho výstup a jestli se něco z něj kdy do Firefoxu dostane. Co má společného s e10s?

      Ad. Pale Moon, pokud se nepletu, nestaví na verzi 38, ale 24 nebo 26. Mluvilo se o jeho „přepsání“ na základě nějaké novější verze Firefoxu, a to byla myslím 31.

  2. pepazdepa napsal(a)

    Každopádně projekt Tofino, o kterém jsme také psali, je pouze experiment. Nikdo neví, jaký bude jeho výstup a jestli se něco z něj kdy do Firefoxu dostane.
    – Ono natěšené vyznění zprávy (a komentáře této zprávy) říkají mnohé (ne jistotu, ale mnohé).

    Co má společného s e10s?
    – No, e10s má společného všechno se vším, zleva i zprava, prakticky. e10s byl pokoutní nástřel, kdy mnoho addons museli (tedy „museli“) autoři překopávat, někdy více, někdy méně, a hnedle jako to utichlo, a autoři si otřeli pot z čela, dostali na solar další skvělou zprávu řka: WebExtensions, levej direkt Servo, a pravej direkt to nyní dokonává: Chromefox (máme vzor Chrome, resp. Chromium).

    Ad. Pale Moon, pokud se nepletu, nestaví na verzi 38, ale 24 nebo 26. Mluvilo se o jeho „přepsání“ na základě nějaké novější verze Firefoxu, a to byla myslím 31.
    – Nikoliv. Původně stavěl na 24 (ve verzi 26, nemající nic společného s Gecko 26, přešel na self upravené jádro Goanna, už ne Gecko), ale nyní již běží re-base, vycházející z ESR 38, a na Githubu už běžej i commity…
    Další ESP je až 45, a tam by to samozřejmě vzhledem k už dnešnímu ořezávání xulrunneru atd. nedávalo valnej smysl.

  3. :P napsal(a)

    On ti někdo brání nainstalovat si Windows 98, Firefox 2, 600 doplňků a být spokojený? My ostatní, co chceme využít HW vymoženosti současných PC se na nový Firefox těšíme.

  4. pepazdepa napsal(a)

    😛

    Ale já jsem napsal jenom svůj názor, samozřejmě mi nebrání nikdo v ničem, ani nemůže. Stejně jako nikdo nebrání vám „ostatním“ napsat svůj názor, a používat cokoliv 🙂