Tento měsíc zveřejnila Evropská komise návrh na reformu autorského práva. Tento návrh ale zachovává některé staré zákony, podle kterých jsou věcí na internetu běžné ve skutečnosti nezákonné. Jako Mozilla to chceme napravit a prosím o pomoc – udělejte si rebelské selfie a pošlete jej Evropskému parlamentu. Zní to směšně? Stejně směšné jsou ale i zastaralé zákony, které během noci zakazují focení a sdílení selfie například před Eiffelovou věží v Paříži nebo před sochou Malé mořské víly v Kodani.
Samozřejmě, že za takový přečin nepůjde nikdo do vězení, ale takové zákony jen podtrhují nedostatky v návrhu evropského zákona o autorských právech, který vůbec není reformou a vůbec nezohledňuje moderní dobu a technologie, které běžně používáme. Tvorba meme a gifů může v některých zemích zůstat nezákonnou.
Návrh například neobsahuje výjimku pro panoramata ani nekomerční použití. Výjimky pro data mining se pak například vztahují pouze pro veřejné instituce, jako jsou univerzity, ale neplatí pro začínající společnosti ani start-upy. Část reformy také umožní ochranu tiskových publikací po dobu 20 let, včetně perexů, a to i zpětně. Další nejasné ustanovení pak nařizuje, aby kterákoliv internetová služba poskytující přístup k velkému množství děl si vyžadovala souhlas od všech vlastníků autorských práv. Protože už podobné zákony existují, narazíte často na YouTube na videa, která nejsou dostupná k zobrazení v České republice, nebo byla automaticky zablokována kvůli autorským právům.
Mozilla samozřejmě nechce podporovat plagiátory nebo nelegální kopírování a stahování z internetu. Navrhovaná reforma ale nezohledňuje současné technologie a není ani spravedlivá k malým a velkým společnostem. Tuto petici Mozilly již podepsalo přes 50 000 jednotlivců a protože Evropský parlament bude návrh projednávat již tento podzim, potřebujeme co největší podporu.
Proto Mozilla vytvořila stránku Post Crimes, která vám umožní udělat si selfie před některou z evropských památek, kde je to kvůli autorskému právu technicky nezákonné. Výsledek pak můžete zaslat Evropskému parlamentu a vyjádřit tak nesouhlas s připravovanou reformou ještě dalším způsobem, než samotným podpisem petice.
Doufáme, že vás tento článek zaujal a v něm vložené videa snad i pobavila. Původní článek v celém znění naleznete na blogu Mozilly.