Rubriky: Doplňky Firefox

Přechod Firefoxu na WebExtensions API


Dlouhou dobu Mozilla pracuje na podpoře doplňků používajících WebExtensions API, což je rozhraní pro doplňky podporované v prohlížečích Opera, Google Chrome nebo Edge. Na blogu Mozilla Add-ons včera Kev Needham upřesnil současný plán na definitivní přechod na WebExtensions a ukončení podpory doplňků používajících stávající technologii XUL nebo SDK.

Současně s vydáním Firefoxu 53 (duben 2017) přestane oficiální server s doplňky přijímat nové doplňky používající XUL. K těm stávajícím bude nadále možné vydávat aktualizace. Definitivně pak přestanou doplňky založené na XULu ve Firefoxu fungovat ve verzi 57, která vyjde přesně za rok. Podrobnější informace najdete ve zmiňovaném příspěvku a také na MozillaWiki. Mimo jiné se zde píše i o povolení architektury Electrolysis (e10s) pro uživatele s doplňky už v příští lednové verzi 51.

Pokud jste vývojářem nějakého doplňku a zajímá vás současný stav implementace WebExtensions ve Firefoxu, přečtěte si také tuto stránku a příklady na GitHubu.

11 komentářů k článku “Přechod Firefoxu na WebExtensions API”

  1. pepazdepa napsal(a)

    Já myslím, že leckteré uživatele bude spíš zajímat stav alternativ, např. před pár desítkami hodin vyšlý nový Pale Moon.

    Ostatně, diskuze pod příspěvkem p. Needhama už taky začala tradičně…

    R.I.P.

  2. Chjo napsal(a)

    To zas bude mrtvých rozšíření…

    Spousta užitečných rozšíření mi v průběhu času přestala fungovat (v určitou dobu jsem jich měl nainstalováno kolem 150), protože Mozilla dokolečka mění kdeco, na čem tvorba těch rozšíření závisí, a jejich původní vývojáři nemají náladu to neustále opravovat.

    Podpora WEAPI je OK, ale zrušení podpory XUL, na němž je většina řozšíření vystavěna (vždyť na tom stál (a stojí?) i celý Firefox!), tím spíše tak brzy, je výsměch práci tvůrců rozšíření a uživatelům.

    Takhle kdyby raději udělali nějaký nástroj na (polo)automatický převod těch rozšíření, nebo nějaký wrapper nebo cokoliv jiného, co by umožnilo ta rozšíření používat déle…

    Místo toho se věnují nabobtnávání core kravinami jako Social web API (nebo jak se to jmenuje), přičemž by to klidně mohlo být extenzí (nehledě na to – vzpomeňme, jak fungoval a dopadl Flock), nebo mrhání času na vývojářskou konzoli, která nemá v browseru, kde ji 99,9 % uživatelů nepoužije, co dělat, nota bene, když existuje Firebug, atd…

    Doby kdy byl Firefox super browser, jsou bohužel ty tam. Dlužno říci, že dnes ale neexistuje žádný pořádný browser (no flame intended – prostě specifikaci „totálně holý browser + vše další přes rozšíření + zásoba rozšíření“ nevyhovuje nic).

    Firefoxi z doby někdy kolem 4, kde jsi? :-/ Lightweight browser prakticky bez ničeho dalšího – krásně rychlý, nežeroucí paměť, a co člověk chtěl, to si doinstaloval rozšířením, kterých byly mraky… :-/ (jasně, nemluvím o bezpečnosti či renderovacím jádru apod., jde mi o ten princip maximální modularizace, který Mozilla někde cestou zapomněla…)

    1. Chjo napsal(a)

      „Firefox is about addons. There are no other reasons for preference over other browsers. The ruining of legacy extensions ecosystem will mean the end of Firefox.“

      https://blog.mozilla.org/addons/2016/11/23/add-ons-in-2017/#comment-223070

      Přesně to jsem měl na mysli…

  3. RobinJ napsal(a)

    No já jsem PRO tuto změnu! Nejde ani tak o to, že tuto technologii používají jiné prohlížeče (to je jen další výhoda při rychlém kopírování doplňku), ale spíš pro to, že WebExtensions API je klasickou součástí HTML5 a v tom má prostě Firefox stále jestě mírný dluh. Je třeba dohnat a předehnat i v testech jako alpha.html5test.com , nejenom dokazovat, že Firefox je velmi rychlý. To už víme. Ale být v implementaci HTML5 také nejlepší. Není možné být spokojený s 2. a občas 3. místem. Komunita Mozilla má na víc. A ohledně té „rychlosti“ s jakou budou doplňky převedeny na novou technologii, to vidím tak snadně. Rok je hodně dlouhá doba na přizpůsobení vývojářů. A že přijde nějaký konverter a další podpora vývojářů, to stoprocentně přijde. Něco tam mají již teď. Viz ty odkazy v článku. Takže se nebojím, že by to někdo nezvládl.

    1. pepazdepa napsal(a)

      Konvertor… Vtipný.

      Je mi líto, ale patrně vůbec nevíte, jak takovej vývoj pro XUL/XPCOM vypadá. Spousta z toho je postavena např. na tzv. overlay, a s tím vám žádnej „automat“ nepomůže, to si buď napíšete celý znova, nebo se na to vybodnete… U rozsáhlejch rozšíření spíš to druhý.

      A spousta věcí s tím prostě udělat nepůjde.

      Ještě jednou, rozrostlá diskuze pod původním příspěvkem na to odpovídá…

      Z Firefoxu se stane Chrome. Kdo má rád Chrome, bude používat Chrome, a kdo měl rád Firefox, půjde jinam. Jednoduchý. Jakýsi Chrome „béčko“ nevidím důvod…

  4. Idealista napsal(a)

    Ako citam, tak citam, vypada to ze uzivatelska zakladna je dost proti tomuto kroku.

    Neviem, co je na tom pravdy, ale XUL je popisovany ako omnoho moznejsi nastroj ako WebExtensions API, ktore je zasa jednoduchsie. Popravde ani neviem, ktore rozsirenia su XUL a ktore WebExtension, ale ked mi prestanu fungovat moje oblubene, tak

    Niektorym rozhodnutiam mozilly moc nerozumiem. Predpokladam, ze ide o problem v udrzbe stareho kodu. Vhodnejsie by bolo to cele nanovo prekopat, ako sa zbavit niecoho, co robi Firefox lepsim.

    Po opusteni Firefox OS je toto dalsie sklamanie od Mozilly, ale nehadzme flintu do zita, mozno to dopadne dobre a budeme radi 😛

    Este odstrania vyhladavaci riadok a bude to v …

    1. linuxtardis napsal(a)

      „Vhodnejsie by bolo to cele nanovo prekopat, ako sa zbavit niecoho, co robi Firefox lepsim.“
      Pokud by sledovali současné „trendy“, tak z toho udělají obal na Chrome. A to by byla škoda.

  5. Karel Mozajka napsal(a)

    Už jsem šťastným uživatelem prohlížeče Pale Moon na všech svých počítačích. Pohár trpělivosti přetekl. A to jsem zažil už mnoho = od NCSA Mosaic, přes mnoho verzí Netskřápu, Mozilly, Seamonkey, až po Firefox. Ale tady buď vládne profesionální slepota stříknutá hloupostí, nebo špinavé peníze. Už Australis je zřejmé šlápnutí vedle a celá tahle loď jede evidentně jinam, než si pasažéři přejí. Milý vývojářský týme Firefoxu, přeji vám hezkou cestu do zapomění.

  6. Josef Krásný napsal(a)

    linuxtardis: Vývoj Firefoxu jde tím směrem… 🙁 Já používám čím dál víc starý dobrý SeaMonkey. Prostě rozhraní prastarých verzí Firefoxu a předtím Mozilla Suite mi vyhovuje. Na webové hry ovšem používám Chrome, tam je Firefox hodně pomalý.

  7. Petr napsal(a)

    Nemohl by mi někdo prosím vysvětlit důvod, proč nemůžou obě varianty fungovat paralelně? Kde je zásadní problém? Proč alespoň nenechají ty staré doplňky v klidu dožít? Nikde jsem ještě nezahlédl pozitivní odezvu a sám používám Firefox právě kvůli doplňkům, které mi chcete sebrat.

    1. Tomáš Zelina napsal(a)

      Protože XUL je zakořeněný tak hluboko do jádra Firefoxu, že reálně brzdí jeho vývoj – běžně se stávalo, že sebemenší změna kódu způsobila jeho nefunkčnost. XUL navíc není a nikdy nebyl navrhnut pro běh ve více procesech – reálně tak dle mého názoru zpozdil nasazení více procesů o pár let.