Rubriky: Firefox Mozilla

Trails: Mozilla experimentuje s lepší navigací v historii panelů


Od začátku současného tisíciletí dominuje prohlížení webu v panelech, které ve všech prohlížečích funguje stejně. A protože toto paradigma má svoje mouchy, rozhodla se Mozilla v rámci rozhraní Browser.html vyzkoušet něco jiného. A tak vznikl experiment nazvaný Trails (cesty). Jako jeho příklad uvedeme nákup pizzy.

Hledání nejlepší pizzy

Anička si chce na internetu objednat pizzu. V dnešním pojetí panelů začne otevřením vyhledávače a zobrazením výsledků třeba pro „pizza se sýrem“.

Ve výsledcích se jí zalíbí třeba Yelp a v seznamu na něm jedna z restaurací. Odkazy na stránky jednotlivých restaurací se na Yelpu otevírají v nových panelech. A tady je první problém – celá historie, jak se Anička na stránky pizzerie dostala, je pryč. Nově otevřený panel nemá s původním žádné spojení.

A zapomínání prohlížeče se od teď už jen prohlubuje s tím, jak Anička hledá další a další pizzerie. Jakmile znovu otevře první panel, v něm se vrátí zpět na seznam restaurací a vybere si jinou, ztratí se z historie panelů i stránka první restaurace na Yelpu. Takhle při hledání té nejlepší pizzy Anička v historii panelů už nikdy nezjistí, jak se na které stránky dostala. I když prohlížeče mají nástroje pro zobrazení seznamu všech navštívených stránek, tuto ztracenou informaci už neukáže žádný.

Od panelů k cestám

V Browser.html se připravuje prototyp rozhraní, které oba výše zmíněné problémy řeší. Anička tak uvidí nejenom stránky v přímé linii prohlížení, ale i ty, které „přeskočila“. Variant prezentace cest je několik – omezení na počáteční a koncovou stránku, zobrazení ve stromu nebo zobrazení úplných cest od začátku až do konce.

Poslední varianta s úplnými cestami je ideální ve smyslu zobrazení kompletní historie – od vyhledávače po nalezenou restauraci, odkud si Anička pizzu objedná. Bude ale poměrně složité se ve všech cestách vyznat, pokud se zobrazí úplně celé a najednou. Ke zjednodušení by se dalo použít určité skládání a plně zobrazovat jenom tu cestu, kterou bude zrovna Anička procházet. Demonstraci takové navigace ukazuje následující video.

Rozdíly mezi panely a cestami

Pokud si odmyslíte způsob navigace a zobrazení kompletní historie, jsou panely a cesty prakticky stejné. Ze strany Mozilly je to záměr – cíl není panely úplně odstranit a nahradit, ale rozšířit a posunout dál uživatelský prožitek. Cesty tak může Anička používat v úplně stejně jako panely, kdy každá cesta je vlastně panel s kompletní historií od vyhledávače až po cílovou stránku restaurace.

Nápad se zobrazením cest každopádně není nový. Vzešel vlastně z eseje Vannevara Bushe As We May Think, kde popsal představu stroje, který funguje jako osobní knihovna našich vlastních myšlenek. Tento strom se promítl třeba do Xerox trails a Trailblazer.io. Browser.html pak poslouží jako test podobného konceptu u Mozilly.

Kam dál

Je potřeba upozornit na to, že Trails je stále jenom experiment. Demonstrační video ani neukazuje cesty v rozhraní prohlížeče, ale jenom samostatně. Každopádně pokud vás nastíněný koncept zaujal a chcete se na experimentu podílet, podívejte se na GitHub a zapojte se do konverzace na Slacku.

(Zdroj: Patryk Adaś na medium.com)

4 komentářů k článku “Trails: Mozilla experimentuje s lepší navigací v historii panelů”

  1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

    Už se těším, až budou Cesty dostupné ve stabilní verzi Firefoxu. Velice se mi líbí.

  2. Petr Klíma napsal(a)

    Doporučuji si nainstalovat doplněk Tree Style Tab a hned víte jaký je Váš „trail“. Panely se otvírají ve „podsložkách“ a na to nepotřebuji „trail“.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Tree Style Tab vám jenom poví, z kterého panelu jste ten nový otevřel. Ale už ne, z které stránky, a neřeší ani to přeskakování v historii.

  3. Charla napsal(a)

    Sice se mi to stalo jen párkrát, ale už se mi tato situace stala. Že jsem byl na stránce a potřeboval jsem se vrátit na stránku ze které jsem přišel a nebyl jsem schopen ji rychle najít. Je to rozhodně zajímavý experiment. Snad ho Mozilla dotáhne ke zdárnému konci. Konečně přichází zase s něčím novým a dost možná i užitečným. Za mě palec nahoru.