Firebug je/byl nejoblíbenější a nejschopnější nástroj pro vývoj webů. S vydáním Firefoxu Quantum (verze 57) za necelé tři týdny ale Firebug skončí. Dobrou zprávou je, že všechny jeho funkce a možnosti jsou součástí vestavěných nástrojů pro vývojáře.
Trocha historie
Za 15 let své existence se stal pro některé webové vývojáře snad až kultem. V roce 2005 byl totiž úplně prvním nástrojem, který umožňoval procházet, upravovat a ladit kód přímo ve Firefoxu.
- V lednu 2006 vyšel Firebug 0.2 s konzolí a logováním AJAXu.
- V květnu tu byla verze 0.4 a laděním JavaScriptu.
- V prosinci 2006 byl Firebug uvolněn jako open source!
- Leden 2007 = Firebug 1.0.
- Říjen 2009 přinesl formát HAR (HTTP Archive).
- V únoru 2010 dokonce vyšla verze Lite pro Google Chrome.
- V dubnu tu byly breakpointy.
- Rok 2011 přinesl do Firebugu hromadu rozšíření, vlastně takové doplňky pro doplněk.
- V červnu 2014 vyšel Firebug 2.0 s novým rozhraním pro Firefox Australis.
- Rok 2016 byl ve znamení sjednocování s vestavěnými nástroji.
- Nyní v říjnu 2017 je čas se s Firebugem rozloučit.
Na blogu hacks.mozilla.org se Honza Odvárko podělil o své vzpomínky na začátky Firebugu. Důležité bylo hlavně rozhodnutí v prosinci 2006, že bude Firebug open source. I když reakce na návrh prvního autora Joe Hewitta na jeho blogu byly velmi pozitivní, nakonec se rozhodl z Firebugu nedělat komerční projekt a naopak ho uvolnit a otevřít pro každého. Po vydání verze 1.0 začal hledat nová dobrodružství ve Facebooku, zaujal projekt třeba John J. Bartona z IBM, který vytvořil plugin pro integraci s Eclipse.
Nebylo ale vždy jednoduché držet krok s vývojem Firefoxu. Firebug 1.0 se objevil na počátku revoluce Web 2.0. Při vývoji verzí 1.1 a 1.2 měl tým navíc docela dost práce s opravou bezpečnostních problémů. Velké zadostiučinění ale bylo už v roce 2008 množství rozšíření pro Firebug, které Honza našel a sepsal. Jejich počet do roku 2011 vzrostl na 60!
Sám Honza Odvárko do projektu vstoupil v roce 2007. Jeho prvním velkým počinem byl panel pro monitorování síťových požadavků. Společně s autory některých rozšíření pro Firebug pak přidal formát HAR, otevřený formát pro záznam a ukládání informací právě o HTTP požadavcích. Díky skvělé architektuře, jak píše, byla radost pracovat i na takové funkci jako dynamické breakpointy (zarážky v okamžiku XHR požadavku nebo při změně DOMu).
Firebug 2.0 vyšel v červnu 2014. Byl to velký přepis jeho UI pro nový Firefox Australis (29) a celý tým ho stihl včas. Od té doby byl Firebug až dosud ve stádiu údržby (poslední verze na AM0 je 2.0.19). Došlo totiž na oficiální sjednocování s nástroji vestavěnými ve Firefoxu, i když práce na tom začali už dříve. Plán Mozilly byl nabídnout kvalitní nástroje přímo ve Firefoxu a napsat je celé od začátku. Nově vzniklé nástroje, které teď ve Firefoxu najdete (označované také jako DevTools) jsou tak podle Honzy ve velmi dobrém stavu, dokonce napsané pomocí webových technologií a frameworků React a Redux a s podporou pro rozšíření tak, jako to bylo u Firebugu.
Proces sjednocení Firebugu s novými nástroji vyvrcholil vydáním Firebugu 3 (Firebug.next) v roce 2015, který se integroval přímo do vestavěných nástrojů. S přelomovým vydáním Firefoxu Quantum končí podpora pro doplňky, jako je Firebug. Všechny jeho možnosti už jsou ale integrované ve vestavěných nástrojích a další (velmi dynamický) vývoj můžete sledovat na Twitteru @FirefoxDevTools.
Tato zprávička vznikla jako zkrácený a volný překlad článku Honzy Odvárka na hacks.mozilla.org, kde najdete podrobnější informace o historii Firebugu nebo seznam jeho přispěvatelů a překladatelů. Přečtěte si také tipy pro bezproblémový přechod na vestavěné nástroje.