Rubriky: Doplňky Firefox

Test Pilot se rozroste o další čtyři experimenty


Projekt Test Pilot, sadu experimentálních funkcí pro Firefox, v srpnu doplnily nové experimenty, a v říjnu naopak opustily kontejnerové panely. V jejich případě se z nich stal samostatný doplněk dostupný přímo ze serveru s doplňky a zároveň platforma pro další doplňky, které mohou oddělení cookies do kontejnerů používat.

Ještě do konce tohoto roku v Test Pilotu uvidíme nový experiment Lockbox. Půjde o rozšíření vestavěného správce hesel, který je docela dost starý a experimentem Lockbox Mozilla získá zpětnou vazbu a další podněty, jak by měl nový správce vypadat. Nainstaloval jsem si zatím velmi ranou testovací fázi a vše je opravdu jenom v aplha verzi. Nicméně přivítala mne velmi přátelská Lockneska. 🙂

Další tři experimenty přibudou na začátku příštího roku a známé jsou zatím jenom jejich názvy:

  • Tabsplit: Podle názvu by mohlo jít o možnost otevřít a prohlížet více stránek naráz v jenom panelu nebo na jedné obrazovce. Mohlo by jít ale i o kódové označení pro pokus uvést v život úplně nový koncept prohlížení Trails.
  • ThemesRfun: Asi něco se vzhledy? Tady opravdu nevím, ale takový jednoduchý editor vzhledu přímo ve Firefoxu by nebyl k zahození.
  • Foxy: Velmi pravděpodobně hlasové ovládání Firefoxu nebo nějaký hlasový asistent. Pokud jste vyzkoušeli Voice Fill, zatím cílený na anglicky hovořící uživatele, dáte mi zapravdu, že hlasové rozpoznávání funguje velmi dobře. Navíc už nějakou dobu můžete pomáhat s jeho vylepšováním.

Jaký experiment byste si rádi vyzkoušeli vy?

8 komentářů k článku “Test Pilot se rozroste o další čtyři experimenty”

  1. Karlík napsal(a)

    Žádný experiment. Experimentů s uživateli už bylo dost. Chtěl bych stabilní, bezpečný, přehledný, rychlý a nesračkoidní prohlížeč. Experimetovat se mnou netřeba. Nepotřebuji druhý operační systém v prohlížeči s přehlídkou zbytečných až otravných funkcí.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Ty experimenty jsou dobrovolné, jenom pro ty, kdo sami přijdou na https://testpilot.firefox.com/ a zapojí se. Je to něco jako používat betaverzi. Pokud nechcete, nemusíte. Mozilla je ale dělá právě proto, aby bylo všechno odladěné, než se to dostane do Firefoxu, a podle představ uživatelů, od kterých dostává v rámci experimentů zpětnou vazbu.

    2. Charla napsal(a)

      Chápu co je tím myšleno! Experimenty jsou sice dobrovolné ale třeba integrace Pocketu je fakt. Dá se vypnout přes about:config, ale stále je součástí kódu, tedy prohlížeč bobtná. A jsou zde o další věci. Takže už to není to malé liščí mládě, které si každý vychová dle svého. Teď dostanete převychovanou lišku a je na vás zda s ní dožijete nebo nikoliv. Proč třeba neintegrují TabMix+? Nebo proč nepřidají nějaké možnosti chování panelů? Však FX má po X letech méně možností, než měl stařičký Maxton. Bez doplňku nebo About:config nemohu nastavit v podstatě nic 🙁 To je ostuda.
      Bohužel dnes na uživatele bezplatné projekty dlabou, ale co naplat, když na uživatle mnohdy dlabou i ty placené 🙁 Kam ten svět spěje. A pak že je svoboda – vlastně zase musíte se vy přizpůsobit tomu co malá skupina vývojářů vymyslí.

    3. R2D2 napsal(a)

      „Prohlížeč bobtná“
      Tohle se přeci neděje jen ve Firefoxu. Zvykejte si. Prohlížeče budou umět stále víc funkcí. Integrují se přímo do prohlížeče blokátory reklam, různé čtecí režimy, tvorba screenshotů apod. Opera se třeba odlišuje pomocí integrovaného „VPN“. Dnes si už lidi nevybírají prohlížeč kvůli tomu, že může být za určitých okolností o několik setin sekund rychlejší. Když používám jiný prohlížeč, připadám si nekomfortně, protože tam je něco jinak nebo to chybí. Třeba je to i drobnost. Naopak čtecí režim ve Firefoxu snadno ignoruji (pocket ne, protože ho používám). Přesto mi čtecí režim vůbec nevadí, protože ho nepovažuji za něco rušivého. To že je součástí kódu, mě jako uživatele už vůbec nezajímá.

      „Chtěl bych stabilní, bezpečný, přehledný, rychlý…“
      Všechno tohle se přeci řeší. Pod každým tím pojmem si představím nějakou změnu, kterou Mozilla chystá pro další verze Firefoxu.

    4. Endif napsal(a)

      Experimenty klidně ať pomáhají FF rozvíjet. Za kompaktní, spolehlivý a přitom otevřený prohlížeč bych se také přimlouval – správa záložek, panelů, historie, hesel, synchronizace, proxy/VPN, vývojářské nástroje, editor témat atd. nechť jsou doplňky (nebo jiné moduly), jejichž výchozí výběr umožní FF po instalaci změnit – takový „ballot screen“ 🙂 Možnosti customizace FF by se tím rozšířily a Mozilla by se mohla soustředit na jádro a vnitřní architekturu.

  2. Samson napsal(a)

    Experimenty jsou fajn, ale docela mě zklamalo ukončení Tab Center, docela jsem se s ním sžil a dle mě ho měli zařadit jakou přímou součást Firefoxu, kde by ho šlo přepnout na klasické panely a naopak. Nebo ho měli aspoň déle nechat jako experiment, protože současný doplněk Tab Center Redux, který má nahrazovat jeho funkčnost, není zcela dodělaný a oproti experimentu má omezené možnosti.

    1. Joelp napsal(a)

      Pod to bych se podepsal 🙂

    2. Michal Stanke napsal(a)

      Taky jsem ho používal. Nicméně byl jeden z prvních a sami nepočítali s WebExtensions API, protože potřebná ještě nebyl. Hlavní omezení je pořád https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1332447, dá se to ale udělat přes userChrome.css.