Rubriky: Firefox Služby

Do nového panelu přibudou články z Pocketu


Současná podoba nového panelu Firefoxu prošla mnoha důkladnými fázemi vývoje. Začala jako experiment Activity Stream v programu Test Pilot, tehdy ještě s úplně jiným zaměřením. Když Mozilla na počátku loňského roku koupila službu Pocket (dříve Read It Later) pro ukládání zajímavých článků, rozhodla se ji postupně otevřít a také lépe integrovat s Firefoxem. S vydáním Firefoxu 57 Mozilla vyzkoušela zobrazování nejčtenějších článků nalezených právě touto službou v novém panelu. A osvědčilo se to.

Data posbíraná v Test Pilotu ukázala, že návrhy obsahu v novém panelu uživatele zajímají více, než stránky vybrané Firefoxem z jejich historie, které se v novém panelu zobrazují nyní.

S vydáním Firefoxu 57 uživatelé ve Spojených státech, Kanadě a později v Německu mohli kromě stránek vybraných Firefoxem z historie vidět i články z Pocketu. Na blogu teď Mozilla potvrdila, že se jí podařilo obsah částečně personalizovat a výsledek testuje v betaverzi.

Mezi obsahem z Pocketu se budou výhledově zobrazovat i články, které někdo sponzoroval. Pokud Pocket používáte ve verzi zdarma, občas takové články ve své sbírce sami najdete. Jako v Pocketu, tak i na novém panelu Firefoxu jsou sponzorované články viditelně označeny. Ve Firefoxu má dokonce celý Pocket vyhrazenou sekci, kterou můžete skrýt, nebo v ní zobrazování sponzorovaných článků vypnout.

Je důležité upozornit, že i když jde o formu reklamy, Mozilla k zobrazování relevantních článků z Pocketu nepotřebuje získávat vaši historii prohlížení a vhodná doporučení vybírá sám Firefox na vašem počítači. Články Firefox vybírá na základě témat definovaných webovými stránkami, které jste v něm navštívili. Nejprve získá seznamy webů, které charakterizují definovaná témata, a porovnáním historie prohlížení s tímto seznamem identifikuje témata, které vás mohou zajímat. Pocket funguje jenom jako zdroj témat a k nim relevantních článků. Bez toho, aby se vaše soukromá data kamkoliv posílala.

Tento způsob výběru obsahu je sice šetrný, ale bohužel docela náročný. Možnost nastavení obsahu nového panelu samozřejmě nic nestojí, ale specifikace témat a výběr zajímavých a kvalitních článků, které mohou uživatele opravdu nějak zaujmout a něco jim přinést, nemá Mozilla automatizovaný. Je otázka, zda bude možné jej vůbec plně automatizovat s ohledem na udržení kvality. Také na přidání této funkce do českého Firefoxu (a vůbec jazykových verzích mimo angličtinu a němčinu) si ještě chvíli počkáme. Pro češtinu bude překážkou nejen definice témat, ale zřejmě i nedostatek článků, které by Pocket mohl v tuto chvíli nabízet.

10 komentářů k článku “Do nového panelu přibudou články z Pocketu”

  1. Calvin napsal(a)

    Na této stránce mi CPU vyskočí na 98% http://filmyhd.cz/, dřív se to nedělo? je to nějaký memorybug Firefoxu, nebo těžím coiny??? V chrome / Opeře se to po chvilce vrátí to vytížení CPU na 2%.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Jo, na tom webu se těží. 🙂 Tady je pár možností, jak to zablokovat.

  2. Calvin napsal(a)

    Díky za tip! Právě již pár dní mám NoCoin, a importoval jsem do Ublocku ten no coin filter, ale na té stránce to nepomáhá. No aspoň vím, od někoho že to je už mining web.

  3. Pandor napsal(a)

    Zbytečnost. Docela mě šve, že si ji budu muset vypínat. Nejde to udělat opt-in přístupem? Proč mi stále cpete co nechci?

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Pandor: My (komunita Mozilla.cz) vám nic necpeme. Osobně si myslím, že to ani nebudete muset vypínat, protože české návrhy hnedtak nebudou a proti anglickým se v českém Firefoxu budeme bránit.

  4. R2D2 napsal(a)

    Když Mozilla nějakou funkci odebere nebo zjednoduší, tak je prý Firefox moc jednoduchý, primitivní a kopíruje Chrome. Musí být za každou cenu jen pro BFU?!
    Když naopak Mozilla něco přidá, tak je to prý balast, který jde vypnout, ale víc možností znamená víc voleb. Je to větší otrava. Jen nám to vnucujete!!!

  5. volani.tk napsal(a)

    Je to těžké konkurovat firmám jako google které prodávají reklamu učině díky tomu že šmírují uživatele.
    Chtělo by to vymyslet nějaký lepší model financování.
    Třeba dobrovolně zapnout reklamy nebo těžit kryptoměny. Ale v defaultu to mít vyplé a mít možnost třeba jednoduše dobrovolně stáhnout doplněk kterým by uživatelé mohli mozillu podpořit a nastavit si třeba u kryptorměny jak moc vytížit procesor a v jakých situacích (třeba po načtení stránky a když počítač nebude zatížený ničím jiným).

    A také nevím zda je dobrý nápad pokračovat v thunderbirdu. Nebylo by lepší se pustit do vylepšení a modernizace evolutionu, případně do něj dát lepší pluginy na integraci IM (třeba ,možnost integrace empathy, ringu, toxu pidginu už možná jde..) a udělat kvalitní porty na windows a jinam?
    Instant Messaging and Chat v thunderbird neumí s XMPP OTR, neumí VoIP a nemá podporu pro uzavřené sítě..

    Také kam v novém FF zmizlo tlačítko na sdílení? Třeba pro diasporu* ? 🙂
    Co třeba přidat VPN či proxy alá opera.. S tím že základní služby zdarma a za rychlejší by se připlácelo (zdroj příjmu pro mozillu), ideálně možnost aby uživatelé mohli také si pomáhat navzájem alá TOR..

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Myslím, že Firefoxu by něco takového v očích veřejnosti neprospělo. Odhaduji, že počet uživatelů, kteří něco takového zapnou, by se limitně blížil nule. Financování už se ale daří diverzifikovat mezi různé vyhledávače apod. Taky to vypadá, že Mozilla začne dělat nějaké služby (kromě Pocketu, který koupila). Mluví se třeba o tom, jak by se daly přidat prémiové funkce do Firefox Send apod., možná i nějaký zabezpečený e-mail? Kdo ví… Vím, že Mozilla zkoumala, čistě v teoretické rovině, nějakou možnost zpoplatněných funkcí či služeb, nějaký freemium/membership model, jak by na to mohli lidé reagovat. Výsledek myslím byl, že Mozillu lidé nevidí jako někoho, kdo má něco za peníze.

      Projektu Thunderbirdu nestíhám tak sledovat, tak ať mě kdyžtak něco opraví. Thunderbird je z většiny vyvíjený komunitou, má vlastní financování a brzy i infrastrukturu. Plánuje se také jeho přepsání na webové technologie. Z tohoto pohledu tedy nepředstavuje žádnou „zátěž“.

      Tlačítko pro sdílení: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/share-backported/

      Já bych se rád dobral situace, kdy nebude na internetu VPN potřeba. Za to by měla Mozilla bojovat v první řadě. Trochu větší propojení s TORem by špatné nebylo. Mít ve Firefoxu nějakou předvolbu „a teď funguj jako TOR browser“ si asi představit umím.

  6. volani.tk napsal(a)

    Také by bylo dobré vylepšit pocket, aby byl propojitelný se záložkama a dalo se fulltext hledat i v aktuálním obsahu.. (nevím zda by to nešlo jen přeposlat nějaké parametry alá site do googlu když mozilla nemá svůj kvalitní webový fulltext a projekty jako yacy jsou málo relevantní a celkově problematické co se použitelnosti týče..).

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Jen tak mezi námi, co jsem slyšel, Pocket je teď pořád ve fázi přecházení pod křídla Mozilly. Je to hooodně malý tým. Nemůžu říct konkrétní číslo, protože si ho ani přesně nepamatuju, ale byl jsem fakt překvapený. Tohle všechno je otázka budoucnosti, jak se podaří Pocket jako tým integrovat do Mozilly, nabrat nové lidi, na co bude potřeba, dokončit kompletní otevření zdrojáků, zapojit komunitu, … Osobně už se celý třesu na to, až budeme moci Pocket přeložit do češtiny.