Současná podoba nového panelu Firefoxu prošla mnoha důkladnými fázemi vývoje. Začala jako experiment Activity Stream v programu Test Pilot, tehdy ještě s úplně jiným zaměřením. Když Mozilla na počátku loňského roku koupila službu Pocket (dříve Read It Later) pro ukládání zajímavých článků, rozhodla se ji postupně otevřít a také lépe integrovat s Firefoxem. S vydáním Firefoxu 57 Mozilla vyzkoušela zobrazování nejčtenějších článků nalezených právě touto službou v novém panelu. A osvědčilo se to.
Data posbíraná v Test Pilotu ukázala, že návrhy obsahu v novém panelu uživatele zajímají více, než stránky vybrané Firefoxem z jejich historie, které se v novém panelu zobrazují nyní.
S vydáním Firefoxu 57 uživatelé ve Spojených státech, Kanadě a později v Německu mohli kromě stránek vybraných Firefoxem z historie vidět i články z Pocketu. Na blogu teď Mozilla potvrdila, že se jí podařilo obsah částečně personalizovat a výsledek testuje v betaverzi.
Mezi obsahem z Pocketu se budou výhledově zobrazovat i články, které někdo sponzoroval. Pokud Pocket používáte ve verzi zdarma, občas takové články ve své sbírce sami najdete. Jako v Pocketu, tak i na novém panelu Firefoxu jsou sponzorované články viditelně označeny. Ve Firefoxu má dokonce celý Pocket vyhrazenou sekci, kterou můžete skrýt, nebo v ní zobrazování sponzorovaných článků vypnout.
Je důležité upozornit, že i když jde o formu reklamy, Mozilla k zobrazování relevantních článků z Pocketu nepotřebuje získávat vaši historii prohlížení a vhodná doporučení vybírá sám Firefox na vašem počítači. Články Firefox vybírá na základě témat definovaných webovými stránkami, které jste v něm navštívili. Nejprve získá seznamy webů, které charakterizují definovaná témata, a porovnáním historie prohlížení s tímto seznamem identifikuje témata, které vás mohou zajímat. Pocket funguje jenom jako zdroj témat a k nim relevantních článků. Bez toho, aby se vaše soukromá data kamkoliv posílala.
Tento způsob výběru obsahu je sice šetrný, ale bohužel docela náročný. Možnost nastavení obsahu nového panelu samozřejmě nic nestojí, ale specifikace témat a výběr zajímavých a kvalitních článků, které mohou uživatele opravdu nějak zaujmout a něco jim přinést, nemá Mozilla automatizovaný. Je otázka, zda bude možné jej vůbec plně automatizovat s ohledem na udržení kvality. Také na přidání této funkce do českého Firefoxu (a vůbec jazykových verzích mimo angličtinu a němčinu) si ještě chvíli počkáme. Pro češtinu bude překážkou nejen definice témat, ale zřejmě i nedostatek článků, které by Pocket mohl v tuto chvíli nabízet.
Calvin napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
Calvin napsal(a)
Pandor napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
R2D2 napsal(a)
volani.tk napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
volani.tk napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)