V úterý v programu Test Pilot skončily tři experimenty. Jaké jsou výsledky a co bude s funkcemi dále?
Min Vid
Experiment Min Vid sloužil k vyzkoušení funkce pro přehrávání videa v malém samostatném okénku zatímco už dávno brouzdáte po jiných stránkách nebo vůbec pracujete v jiném programu. V Test Pilotu byl od konce roku 2016 a celkově šlo o úspěch po stránce používanosti i toho, co se Mozilla naučila. V tuto chvíli zůstane Min Vid pro stávající uživatele nainstalovaný a Mozilla bude pracovat na jeho začlenění do Firefoxu (termín zatím není specifikován).
Experiment Min Vid uměl přehrávat nejen videa ze serverů YouTube a Vimeo, ale autoři přidali podporu i pro hudbu ze serveru SoundCloud. Nakonec ale více 99,9 % použití bylo nepřekvapivě na YouTube. V úvodní fáze implementace do Firefoxu se tak funkce spíše omezí a funkce se zaměří hlavně na YouTube a vývojářský tým bude sledovat, o jaké funkce bude skutečně mezi všemi uživateli zájem, aby zbytečně neudržovali nepoužívané věci. Podrobnější závěry a zkušenosti z experimentální fáze najdete na blogu Test Pilotu.
Snooze Tabs
Mladším a trochu méně úspěšným experimentem byl Snooze Tabs pro odkládání panelů k pozdějšímu použití. Pro otevřený panel si můžete nastavit datum a čas, kdy se má opět otevřít a připomenout. Tato funkce se přímo do Firefoxu nedostane, ale je od nynějška dostupná jako běžný doplněk. Oproti experimentu je v nové verzi vyřešeno mnoho drobných chyb a stávající uživatelé na něj budou brzy automaticky převedeni.
Za rok Snooze Tabs použilo okolo 58 tisíc uživatelů a funkci používali dlouhodobě. Z možností odkládání panelů na zítra, tento víkend příští týden a další bylo nejvíce používáno odkládání na zítra a pak vlastní výběr. Více než polovina panelů byla ale po opětovném otevření znovu odložena, což zřejmě znamená, že samotné plánování, kdy panel znovu otevřít, není pro uživatele úplně lehký úkol. Podrobnosti o průběhu experimentu najdete rovněž na blogu.
Voice Fill
Mozilla poslední dobou hodně pracuje na projektech DeepSpeech (rozpoznávání hlasu) a Common Voice (získání otevřeného hlasového datasetu). Experiment Voice Fill přidával do Firefoxu možnost hlasem zadávat vyhledávání přes Google, Yahoo nebo DuckDuckGo. I když byl počet uživatelů nižší než u ostatních experimentů (částečně i proto, že zatím funguje jenom angličtina), bude Voice Fill nyní dostupný jako doplněk.
Počet denních uživatelů Voice Fill byl necelých 5 tisíc (pro porovnání u Min Vid to bylo denně přes 20 tisíc). Nicméně i tak Mozilla získala slušný datový korpus pro porovnání několika služeb pro rozpoznávání hlasu, včetně své implementace. Ze čtveřice testovaných dopadl DeepSpeech sice nejhůře, výsledek ale nebyl na tak mladý projekt špatný. Nejlépe dopadlo rozpoznávání od Googlu, ale výsledky mohou být ovlivněny také přízvukem, kdy 40 % uživatelů bylo ze Spojených států a 12,5 % z Indie. Podrobný souhrn získaných informací najdete na blogu Test Pilotu.
Jaké byly vaše zkušenosti s těmito experimenty? A už se těšíte na nové?