O Firefoxu 5 jsme se zde zatím příliš nezmiňovali, a proto je na čase to napravit. Jak jsme již dříve uváděli, verze 5 má krátký vývojový cyklus. V rámci něho bylo na přidávání novinek pouze 3 týdny. Ve verzi 5 se tak setkáme převážně s věcmi, které se nakonec nestihly zahrnout do Firefoxu 4, ale již byly hotové.
Firefox 5 tak přinese řadu oprav a hlavně vylepšení výkonu, což jistě ocení nejeden uživatel. Vedle toho si budete moci povšimnout některých novinek. Z nich jsme již zmínili novou možnost snadného přepnutí kanálu (vývojové verze) v dialogu O aplikaci.
Pokud si budete chvíli hrát s panely, možná si povšimnete dvou věcí. Tou první je animace otevírání/zavírání panelu, která již není trhaná v případě, kdy má operační systém či Firefox horší odezvu. Vedle toho si můžete povšimnout, že při zavírání panelů se mění šířka těch zbývajících až tehdy, když z lišty s panely odjedete kurzorem myši. Zmíněné chování je příjemné zejména tehdy, pokud zavíráte více panelů najednou. Podobného chování si pak můžete všimnout i při práci s Panorama (Skupiny panelů).
V dialogu Možnosti si můžete povšimnout přesunutí předvolby funkce Informovat servery, že nechci být sledován (jedná se o funkci Do Not Track) ze sekce Rozšířené do sekce Soukromí, kde její umístění dává smysl. Pokud ji aktivujete (ve výchozím nastavení je zakázána), bude váš prohlížeč informovat navštěvované servery, aby se nesnažily získávat a uchovávat informace o tom, jaké weby navštěvujete. Tento údaj často uchovávají reklamní sítě, které se na základě této informace snaží optimalizovat zacílení reklamy.
K uvedené funkci jedna vsuvka. Ačkoliv je dodržování této předvolby dobrovolné a prohlížeč náme žádnou „páku“, jak server donutit, aby ji respektoval, již do dnešního dne některé reklamní sítě oznámily, že ji budou dodržovat. Tato funkce byla též adoptována i v ostatních prohlížečích. Někoho možná překvapí, že první implementaci (pokud nepočítáme tu ve Firefoxu) přinesl Internet Explorer 9. Funkce je však dnes podporována (či je její podpora ohlášena) i v Opeře a Safari. Vývojáři Google Chrome ji prozatím implementovat odmítají. Komerční zájmy Google v oblasti reklamy patrně převažují.
Vraťme se však k Firefoxu 5. Ten si nově ve Windows asociuje příponu webm, za kterou se skrývají soubory ve formátu WebM. Ten Firefox 4 umožňuje nativně přehrávat (například v rámci HTML tagu <video>), takže pokud tuto příponu nemáte v systému asociovanou s jiným programem, asociuje si ji při instalaci Firefox.
Pro vývojáře přinese Firefox 5 podporu CSS Animations, úpravy v chování regulárních výrazů v JavaScriptu či některé úpravy v chování dle specifikace HTML5. Přehled jednotlivých novinek je jako vždy dostupný na Mozilla Developer Network. Podotýkáme, že dokumentace prozatím není dokončena.
Firefox 5 by měl být ve finální verzi dostupný koncem června. Existující doplňky by měly být ve velké většině s novou verzí kompatibilní bez úprav autora doplňku. Jak jsme již zmínily, funkčnost Firefoxu 5 je hotova a probíhají maximálně opravy chyb. V hlavní vývojové větvi již naplno probíhá vývoj Firefoxu 6. O tom, co by se v něm mohlo objevit, se rozepíšeme v následujících dnech.
MaofKO napsal(a)
Edds napsal(a)
MaofKO napsal(a)
Skupo125 napsal(a)
MaofKO napsal(a)