Letos na jaře se ve Firefoxu 4 objevila funkce, která v originále nese označení Do Not Track. Když si ji aktivujete, posílá Firefox navštěvovaným webům informaci, že si nepřejete, abyste byli sledováni napříč webem. To dělají například reklamní sítě, které se snaží zjistit více o vašich návycích a na základě nashromážděných dat nabízet účinější reklamu.
Se zmíněnou funkcí se dnes můžete setkat mimo Firefox například v Internet Exploreru či Safari a její dodržování je dobrovolné. Jinak řečeno, nikdo nemůže vynutit, že ji bude provozovatel webu či služby dodržovat. Jsou služby, které toto nastavení uživatele respektují, jiné podporu připravují… a další ji aktuálně ignorují.
V blogu Mozilla Privacy naleznete několik příspěvků na toto téma. V tom posledním Mozilla dala k dispozici PDF manuál s ukázkami, které mají webovým vývojářům usnadnit nasazení Do Not Track na jejich web. Spolu s tím se na Blog of Metrics objevil příspěvek o počtu uživatelů, kteří mají funkci Do Not Track aktivovánu. Dle příspěvku je to aktuálně něco okolo 4 a půl procenta. Jiná měření uvádí i 6 %.
Pokud dosud nemáte funkci Do Not Track aktivovánu, můžete si ji snadno aktivovat. Podrobný postup a vysvětlení funkce přináší český návod na webu podpory Firefoxu.
chrono napsal(a)