Rubriky: Doplňky Firefox

Firefox 10 vyřeší nekompatibilitu doplňků

Jednou z častých stížností uživatelů po zavedení krátkých vývojových cyklů jsou doplňky, které jejich autor nestihl označit jako kompatibilní a tím pádem v nové verzi nefungují.

Blair McBride proto pracuje na projektu, který umožní obcházet striktní kontrolu kompatibility, tak jak ji známe dnes, a považovat všechny doplňky ve výchozím stavu za kompatibilní. Je zřejmé, že ačkoliv většina doplňků kompatibilní je, existují doplňky, které kompatibilní kvůli nějaké změně v API či rozhraní kompatibilní být nemohou. Správce doplňků bude proto striktní kontrolu kompatibility vyžadovat u následujících typů doplňků:

  • Doplněk byl automaticky otestován a nebo byl nahlášen jako nekompatibilní.
  • Autor doplňku se rozhodne striktní kontrolu vyžadovat a v souboru install.rdf uvede <em:strictCompatibility>true</em:strictCompatibility>.
  • Doplněk obsahuje binární komponentu.
  • Doplněk je označen jako kompatibilní s budoucí verzí Firefoxu.
  • Doplněk není označen jako kompatibilní s Firefoxem verze 4 a novější.

Výše popsané chování se zapíná nastavením skryté předvolby extensions.strictCompatibility na hodnotu false. V nočních verzích pro vývojáře bylo toto chování zapnuto ve včerejším (2011-11-18) vydání, ve Firefox Auroře si ho můžete z důvodů testování zapnout sami pomocí dialogu about:config.

Připomínáme, že podle nedávné studie má až 85% uživatelů Firefoxu nainstalovaný nějaký doplněk a průměrný počet takovýchto doplňků je pět. Lze proto předpokládat, že většina uživatelů tuto novou funkci uvítá.

13 komentářů k článku “Firefox 10 vyřeší nekompatibilitu doplňků”

  1. Japp napsal(a)

    Tak konečně bude možné pro všechny aktualizovat nové verze Firefoxu, tak rychle jako je Mozilla uvolňuje. To bude pro hodně lidí velký skok ze čtyrky na desítku. 🙂 Spousta uživatelů neví, jak kontrolu kompatibility vypnout nebo co mají stáhnout. Chtějí jednoduchý přístup. Když kontrola kompatibility zakáže doplněk, tak je nekompatibilní. Není to kontrola potenciální (ne)kompatibility. V každém případě pokud byl důvod rychlejšího vydávání verzi Firefoxu to, aby se rychleji novinky dostávali k uživatelům, tak to nevím jestli se povedlo, když spousta z nás neaktualizuje, protože je nebaví, pak všechno ladit a řešit problémy. Když se vydávají neminoritní verze tak rychle. Navíc podobnou věc mohla mohla Mozilla udělat před novou strategii rychlého vydávání nových verzí. Oni nevěděli, že tento problém nastane? Nebo chtějí jen zkušené uživatele, kteří si rádi s FF „pohrají“.
    Druhá věc je číslování. Osobně nechápu argument, že je to JEN číslo. Mozilla tvrdí, že je důležitá aktuálnost a ne číslo. Proč potom nevychází např. FF 4,5/5.5/5.1 a vychází pořád další a další velké číslo. Vždyť by to bylo jedno, ne? Přitom musím v mediích čist, že nová verze Firefoxu neoslnila, nepřinesla nic velkého atd. = marketingová chyba. Nemluvě o tom, že to hodně lidí štve. Přitom mám zkušenost, že ani Firefox neví, že vyšla nová verze a pořád mi tvrdí, že mám aktuální. Proto je dobré, že se číslo verze dá snadno ověřit, tak jako v jiných programech. Kdyby takový údaj byl schovám, tak by to opět pomohlo tomu, aby FF nebyl pro „běžného“ uživatele, ale pro někoho, kdo si rád něco hledá, nastavuje a konfiguruje. Osobně si myslím, že by Mozilla měla hledat nový přístup a strategii, která by pomohla tomu, aby se novinky dostávali rychleji k uživatelům, ale aby také to nepůsobilo zmatky. Zatím se úplně nedaří ani jedno. Navíc to nepomáhá ani marketingu. Tak nevím… proč je to dobré? Pokud se v něčem platu, tak se omlouvám. Mozilla to ale sama moc nevysvětlila. Jaký rozdíl bude, když nová verze ponese název např. FF 6.5 a nikoli FF 10? Prostě Mozilla přišla s nějakou strategii a teď by měla zhodnotit výsledky. Stačí se podívat na trend? Jak se pohybuje počet uživatelů? Co přinesla nová „strategie“?

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    Každý týden si čtu report od Mozilly o aktuálních číslech Firefoxu pro Českou republiku a tebou uvedené věci tam nevidím. Uživatelé přechází na nové verze vcelku bez problémů, jedinou výjimkou je Firefox 3.6, který u nás má stále podíl něco okolo 25 % (ze všech instalací Firefoxu). Mezi 3.6 a 4.0 bylo hodně změn, takže bych zůstávání na 3.6 přičítal těmto věcem. Většina uživatelů pak používá poslední stabilní verzi. Ze stejných čísel taky vyplývá, že počet uživatelů Firefoxu u nás oproti loňsku nepatrně vzrostl. Pravděpodobně však vzrostl i celkový počet uživatelů Internetu u nás.

  3. Edds napsal(a)

    Japp: K tomu novemu sposobu cislovania to vidim ja asi takto.
    Kazda zmena v kode jadra za 6 tyzdnov moze (ale aj nemusi) znefunkcnit doplnky a tie by sa museli upgradovat pre kazdu aktualizaciu, ci uz sa zvysuje cislo zo 7 na 8 alebo zo 7.5 na 7.6… Kompatibilita by sa tym padom nemohla nastavit na 7.* ako je tomu teraz, lebo by to neplatilo.
    Minoritne aktualizacia (za bodkou) sa preto momentalne vydavaju len pre bezpecnostne opravy aby sa neporusila a zaroven zaistila kompatibilita.
    Majoritne aktualizacie, teda velke cisla sa zvysuju preto, lebo je z nich zrejme ze sa menil kod. Zmien je malo ale aj tie mozu spôsobit problemy nejakym doplnkom, preto sa radsej cisluje celymi cislami aby to bolo prehladnejsie.

  4. Menty napsal(a)

    Bohužel ale, Japp má dá se říct v tomhle pravdu. Osobně preferuji kvalitu před kvantitou. Už se nejednou stalo, že něco co měli vyjít, řekněme ve FF6 vlatně nevyšlo, protože se to nestihlo dodělat/optimalizovat a podobně. Viz třeba animované panely, které měly vyjít ve FF8, ale nakonec se uplně zrušily. Na tohle vylepšení jsem se třeba i docela těšil, protože tohle běžný uživatel nějak pocítí. U FF7 měly být zmenšené nároky na RAM, a rychlejší start, upřímně ale ani jedno se u mně neprojevilo. Vrátil bych se tedy být Mozillou ke staré strategii, malé aktualizace vydávat třeba jako 8.0.1 apod, a až nějakou zásadní aktualizaci vydat pod dalším číslem. Třeba jako tomu bylo mezi 4.0 a 3.6. Upřímně jsem byl tenrkát velice potěšen příchodem 4ky, a hodně mně to oslovilo. Bohužel ale další verze už vůbec nebyly takové, kolikrát přinesly jenom minimální změny, a poslední dobou jsem tím spíše zklamán.
    Ať do toho dají ty tiché aktualizace, o kterých se básní taky už dlouho, a tím můžou aktualizovat třeba jenom kvuli jedné věci, aniž by to uživatele rušilo, a skok v čísle bude třeba jenom z 8.0.1 na 8.0.2. A až Mozilla připraví nějakou fakt bombovou verzi plnou nových super věcí a vylepšení, tak ať jí dá na plac s číslem třeba 9.
    Upřímně já osobně nemam vůbec důvod dávat si do PC verzi 10, já doplňky nepoužívám, krom pár zásuvných modulů, které mi ale stejně kontrolou kompatibility při startu neprocházejí, takže takhle aktualizace na desítku je pro mně opět zbytečná.
    FF dál používám protože mi vyhovuje a mam ho rád, trochu se mi ale zdá že i když se vydávají nové verze jedna za druhou, tak se vývoj zastavil.
    Doufám že si to v Mozille uvědomí, a konečně s tímhle něco udělají, doufám že nás někdy potká další super aktualizace jako byla z 3.6 na 4, i když zatím o tom silně pochybuju.
    Snad.

  5. Pavel Cvrček napsal(a)

    Aktualizace z 3.6 na 4.0 bohužel ukázala, že uživatelé velké změny nemají rádi. Řada z nich stále zůstává na verzi 3.6 a verzi 4.0 odmítají. Ty jsi z toho byl možná nadšen, jiní ne.

    Pravidelné vydávání má tu výhodu, že se novinky dostanou k uživatelům dříve. Kdyby byl ještě starý systém vydávání, pak by nic z toho, co se ve verzích pod FF 4.0 dostalo k uživatelům, ještě několik měsíců k nim nedostalo. A přitom to byly věci, které pro řadu z nich vyřešily problémy s paměťovými nároky, zrychlil se jim Firefox či jim umožnil s ním efektivněji pracovat.

    Pro uživatele, kteří budou chtít aktualizovat jen jednou za čas, tu bude verze s rozšířenou podporou. Mrkni, zda to nebude něco, co hledáš.
    http://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-bude-nabizen-ve-verzich-s-prodlouzenou-podporou/

  6. Charla napsal(a)

    [5] Řada uživatelů nemá ráda velké změny a zůstávají u FX 3.6 dost pravděpodobně kvůli tomu, že vývojáři doplňků se vykašlali na vývoj toho či onoho a uživatelé nechtějí upgradovat protože nenašli náhradu. (Stejný problém mimo jiné řeším u TB, vývojář zjevně ukončil vývoj doplňku a alternativa zjevně není 🙁 a ta funkcionalita na kterou je člověk zvyklý prostě chybí)
    To, že se věci dostanou k uživatelům dříve…. to je pravda, ale spousta velkého se k nám zatím nedostalo, například nový správce stahování – mluvilo se o něm už v souvislosti FX 4 a stále ho nemáme. :-/ Snad ve FX 10, nebo 11.

  7. Menty napsal(a)

    Díky za ten odkaz, momentálně mam v8, ale tam ta rozšířená podpora nejspíš ještě neni, takže si asi budu muset počkat na 9. Mně osobně nevadí že budu mít v9 a aktualizuju na 10, spíš mě zajímá co mi to přinese a pod, třeba jen krom změny čísla.
    Díky ale.
    K té paměti, určitě se to trochu snížilo. Řekněme ale oproti konkurenci je to pořád žrout RAM. Já mam 4GB, tak to neřeším, zajímalo by mě ale docela, jak to jde lidem, který mají třeba Netbook s 1GB RAM.
    Na začátku, po spuštění PC a FF8 mi vezme asi 115MB RAM, což je hodně solidní výkon. Pokud ale správce úloh spustím třeba za půl hodiny, už bere asi 350MB RAM, což je hodně. Řekněme, dneska jsem testoval Operu, FF, IE9 a Chrome. Stejně tabů, cca půl hodiny jsem je nechal běžět, a pak zapnut Správce úloh. FF běží přes jeden proces, a bere si zhruba již zmíněných 350MB, IE asi 140MB. Opera měla něco k 170MB a Chrome běžel přes více procesů, dohromady ale asi 150MB RAM. V tabech jsem měl nějaké klasické stránky, a vždy jednu záložku YouTube, a pak stránku s flashem. Chci říct, že i když se nároky na RAM snížily, pořád by je to ještě chtělo stáhnout tak o polovinu. Tomu bych třeba pak řekl aktualizace na další číslo verze. Každopádně ale myslím, že se úpravů nároků ještě dočkáme, takže tohle bych tak horké neviděl..

  8. chrono napsal(a)

    Tiež používam verziu 3.6 a používam ju práve kvôli nekompatibilným doplnkom. Skúšal som aj novšie verzie, ale zmeny boli tak malé (tie, ktoré by ma aj mohli presvedčiť), že kvôli nim by som neobetoval ani jediný funkčný doplnok (a navyše kopec zmien mi nevyhovuje).

    Možno si teda počkám na ďalšiu stabilnú verziu a budem dúfať, že moje obľúbené rozšírenia začnú podporovať aj stabilnú verziu skôr, ako sa objaví nová. 🙂

  9. Edds napsal(a)

    nie som si isty ale myslim ze ESR by nemali byt dostupne beznym uzivatelom…

    Menty: to sa ti len tak zda, kvalita ostala uplne rovnaka a aj vyvoj pokracuje rovnakym tempom, jedine co sa zmenilo je ze sa novinky a zmeny rozkuskovali do viacerych verzii.
    Verzia 4 prisla po viac ako roku od 3.6 co je pre web velmi dlha doba. Preto priniesla aj vela noviniek, to je celkom logicke. Bohuzial ale najnovsim verziam ostatnych prehliadacov (tyzden ci mesiac starym) konkuroval dovtedy rok stary FF 3.6, ktory uz evidentne nestihal rychlostou, podporou novych techonologii a inymi vymozenostami.
    Mozno aj preto sa rozbehol taky raketovy vzostup Chromu, ktory sa drzi dodnes. Z toho vidno ze ludia chcu aktualiovany a rychly prehliadac hned a nie o rok.
    Len pre tvoje info verzia 9 ma dost zrychleny javascript. Ta zmena sa pripravovala aj viac ako rok, takze sa oplati aktualizovat.
    Ale ak nemas dovod, tak neaktualizuj. Nebudes mas bezpecnostne opravy a ani ziadne ine novinky. Nechaj si verziu co mas a po pol roku alebo roku (podobne ako z 3.6 na 4.0) potom aktualizujes ak ti ide len o ten „WOW“ efekt ze kolko vela noviniek to ma. My ostatni si budeme uzivat male novinky kazdych 6 tyzdnov.
    Za 6 tyzdnov sa totiz nikdy nebude dat stihnut pripravit tolko noviniek ako za rok pri zmene z 3.6 na 4.0.

  10. Pavel Cvrček napsal(a)

    [7] Paměťové nároky Firefoxu se odvíjí od toho, kolik máš RAM. Já mam 8 GB a Firefox si vezme výrazně více než v případě PC, kde je 2 GB.

    [9] Proč by neměla být verze s prodlouženou podporou (ESR) dostupná běžným uživatelům? Pokud vím, nikde tato informace nepadla. Nebo se pletu? Mohl bys nadhodit nějaký odkaz? Díky.

  11. Menty napsal(a)

    No máte pravdu asi, mam 4GB RAM.

  12. Edds napsal(a)

    [10] Uz davnejsie som to niekde zhliadol.
    nieco je tu – https://wiki.mozilla.org/Enterprise/Firefox/ExtendedSupport:Proposal cast Assumptions
    The ESR will not be marketed through mozilla.com properties other than the Enterprise wiki page, staging servers, and/or blogs.
    na tej istej stranke v casti Risks:
    The ESR is specifically targeted at groups looking to deploy it within a managed environment. It is not intended for use by individuals, nor as a method to mitigate compatibility issues with addons or other software. Public (re)distribution of Mozilla-branded versions of the ESR will not be permitted.
    a nieco tu https://wiki.mozilla.org/Firefox/Planning/2011-10-05
    Limited access to the ESR via authentication or paywall mechanisms
    ale nevravim ze to tak je, alebo to tak uz plati ale toto som videl a to mi z toho vychadza

  13. Michal Stanke napsal(a)

    [4] Animované panely se dají zařídit pomocí doplňku https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/animated-tabs/ .