Rubriky: Mozilla

Ballot screen se nabízí, menší tvůrci prohlížečů protestují

Okno volby prohlížeče (tzv. ballot screen) se již začalo nabízet i v České republice. Uživatelé, kteří používají jako výchozí prohlížeč Internet Explorer, dostanou na výběr z 12 prohlížečů, z kterého si budou moci zvolit svůj webový prohlížeč. Protože není okno volby zrovna vysvětlující, spustila Mozilla minulý týden web Open to Choice, v rámci něhož se snaží přinášet uživatelům informace, které s volbou webového prohlížeče souvisí.

Po úvodním otevřeném dopisu Johna Lilliho (výkonný ředitel Mozilly), v kterém vysvětloval důležitost, jakou dnes webový prohlížeč představuje, byl web tento týden rozšířen. Naleznete na něm například výsledky průzkumu o povědomí uživatelů o okně volby, vysvětlení celé kauzy či možnost se zapojit do rozšiřování celkového povědomí o ballot screen.

Přestože se nabízí okno volby prohlížeče teprve krátce, již vznikly dvě petice/výzvy. Ta první pochází od organizace European Committee for Interoperable Systems (ECIS) a vyzývá ostatní regulátory trhu (pdf), aby s podobným oknem volby přišli i v jiných částech světa.

S druhou pak přišli menší tvůrci prohlížečů, kteří se cítí znevýhodněni tím, že na rozdíl do 5 nejrozšířenějších prohlížečů nejsou implicitně nikdy vidět. Okno volby prohlížeče je totiž postaveno tak, že 5 nejrozšířenějších prohlížečů se uživateli zobrazí v náhodném pořadí. Dalších 7 se pak uživateli postupně zobrazí, když v okně odskroluje doprava. A právě šesti ze sedmi tvůrců (výjimkou je K-Meleon) se to nelíbí a chtějí, aby s tím Evropská komise něco udělala. Je paradoxem, že o některých prohlížečích z rozšířené nabídky jste v životě neslyšeli, a přitom SeaMonkey ve výčtu chybí.

10 komentářů k článku “Ballot screen se nabízí, menší tvůrci prohlížečů protestují”

  1. Zeus napsal(a)

    Pořád nechápu, co si z toho uživatel (nezkušený) vybere 🙂 Je tam x prohlížečů, a (věřte nebo ne) úplně každý z nich je nejlepší, nejrychlejší, „nejinovativnější“ a nejvhodnější, každý udělaný s ohledem na nás a každý optimalizovaný výrobcem přímo nám na míru. Co si z toho uživatel vybere?? Buď IE, o kterém už někdy někde slyšel, nebo náhodně, a skončí někde u toho čínského Greenněco (nic proti, jen že je to trochu divné).

    Už se těším, až MS zakážou WMP, Malování, Notepad, Wordpad, … to bude teprve bordel 🙂

    A až náhodou JÁ za pár let zbohatnu na nějakém produktu, nemůžu se dočkat, až mě bude EU nutit, abych do něj integroval cizí reklamy …

    Chjo, co se to zas děje 🙂

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    [1] Doufám, že si na nás pak vzpomeneš a nějakou zanedbatelnou korunou zasponzoruješ Mozilla.cz 🙂

  3. Zeus napsal(a)

    Rád, už jsem tu našel velkou spoustu odpovědí 🙂

  4. Mr.Henky napsal(a)

    To je lan ďalší dôkaz toho, aká je ballot screen blbosť.

  5. v6ak napsal(a)

    Tady je Ballot screen doveden k absurdnosti, myslím, že to není velké OT: http://www.root.cz/clanky/komiks-naprosta-rovnost/ .

    Nemyslím si, že integrace IE v takové podobě, jak to MS udělal, bylo férové, ale již od začátku jsem si z BS dělal srandu „Já tam chci i Lynx!“.

  6. argentino napsal(a)

    [5] Nemyslim, ze nemam smysl pro humor,ale tohle je blbost, nad kterou se ani usmat nemuzes.

  7. argentino napsal(a)

    Jeste bych chtel na zaver poznamenat,ze k-meleon dosahuje 54/100 v Acid 3 a Acid 2 take nesplnuje, takze je z tohoto hlediska asi na urovni IE6 a uz proto v tom vyberu nema co delat. Toto by mohlo byt celkem objektivnim (pomocnym) kriteriem pro vyber.

  8. Luděk Janča napsal(a)

    Po dlouhé době jsem zapl Win a už mi to tam cpalo aktualizaci pro Ballot. Kdo by čekal, že to narvou i do XP 🙂

  9. Pavel Cvrček napsal(a)

    [7] ACID testy neříkají o kvalitě prohlížeče nic. Je to malá sada testů, která pokrývá zlomek toho, co dnes webové prohlížeč podporují. Bohužel se najde řada lidí, kdo výsledné číslo z testu bere jako cosi magického a vypovídajícího.

  10. argentino napsal(a)

    [9] Vysledek testu logicky vypovida pouze o tom testu. Doufal, jsem ze je to kazdemu jasne. Nic magickeho v tom nevidim. Pro srovnani je to dostacujici. Co muze byt objektivnejsi nez sada desitek az stovek testu, kterym podrobime stejny typ produktu? Dovolim si odpovedet ze nic. „Mala sada“? nepocital jsem kolik testu je v ramci testu CSS3-selectoru, ale myslim, ze jich je nekolik stovek.