Čtyři experimenty v programu Test Pilot došly ke svému konci


Program Test Pilot je s námi už něco přes rok a za tu dobu si získal nemalou pozornost. Za tu dobu přinesl deset experimentálních funkcí a doplňků, z nichž čtyři došly minulý týden ke svému konci. Brzy bude zveřejněna i závěrečná zpráva s výsledky, ale už teď je celkem jasné, jakou formu budou mít otestované funkce přímo ve Firefoxu.

Experiment Page Shot se podle dřívějšího oznámení stane součástí Firefoxu pod názvem Firefox Screenshots, pravděpodobně už v příštím vydání na začátku srpna. Jde o celou službu pro pořizování a sdílení snímků webových stránek nebo jejich částí. Oproti ostatním podobným službám nabízí nastavení automatické smazání snímku po uplynutí určité doby nebo vyhledávání ve snímcích podle textu, který se na nich nachází. Potěší, že je celá funkcionality do Firefoxu přidána formou systémového doplňku, takže jednak nemá takový dopad na rychlost a zároveň nebude pro Mozillu složité doplněk portovat i pro další prohlížeče.

Activity Stream, nebo chcete-li v češtině tok aktivit, nahrazuje výchozí stránku nového panelu a stal se rovněž úspěšným experimentem, který bude součástí Firefoxu v rámci projektu Photon. Od počátku prošel zajímavým vývojem – původní představa o timeline s historií prohlížení se rozplynula a vše nabralo směr k zobrazování formou dlaždic. Nový panel Firefoxu tak bude zobrazovat možná až tři typy dlaždic, mezi kterými si budete samozřejmě moci vybírat a kombinovat je – malé dlaždice často navštěvovaných stránek, nabídku zajímavých stránek a článků z historie a případně i články nabízené službou Pocket, pokud se ji rozhodnete používat.

Pulse byl poměrně okrajovým doplňkem. Do Firefoxu nepřidával žádnou uživatelskou funkci, ale pouze možnost Mozille nahlásit problém na webové stránce s jejím načítáním, rychlostí nebo fungováním. Výsledky poslouží k odladění letošního listopadového milníku, kterým bude verze 57.

Tab Center byl společně s tokem aktivit posledním nabízeným experimentem, které přišly před rokem v úplně první várce. Nahrazoval běžnou vodorovnou lištu s panely postranní lištou, která nabízela navíc náhledy panelů nebo vyhledávání v nich. Bohužel se zde ukázala nestabilita XULu jako platformy pro doplňky, kdy s verzí Firefoxu 55 už tento experiment není kompatibilní kvůli změnám připravovaným na listopad. Dočká se ale inkarnace v podobě doplňku Tab Center Redux, která používá nová WebExtensions API a je kompatibilní s budoucími verzemi.

V tuto chvíli jsou tak v Test Pilotu tři experimenty – Snooze Tabs pro „odkládání“ panelů, Min Vid pro přehrávání videí v malém okénku a Containers pro oddělení různých sad cookies a dat webových stránek. Brzy se dočkáme další sady, zatím víme např. o doplňku pro ukládání poznámek. A podle poslední věty z blogu soeren-hentzschel.at bude některý z experimentů dostupný i pro další prohlížeče, ne jen pro Firefox.

9 komentářů k článku “Čtyři experimenty v programu Test Pilot došly ke svému konci”

  1. Vladimír Sladký na Facebooku napsal(a)

    No a přestává fungovat čím dál tím víc oblíbených doplňků jako teď už dokonce i PrefBar, takže brzy budu muset (stejně tak v SeaMonkey definitivně zůstat u některé staré verze … 🙁

    1. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

      K většině doplňků se postupně objevují Web Extensions alternativy, k PrefBaru už možná dokonce nějaká existuje. Udržovat staré API by bylo značně nevýhodné, a to i přes to, že Web Extensions nemají takové možnosti. I API pro Web Extensions se však stále rozšiřuje a tak je možné, že pokud v současné době něco neumí, v další verzi specifikace již tato funkce zahrnuta bude. 🙂

  2. joelp napsal(a)

    Tab Center mi přijde jako nejužitečnější z celého test pilot. V FF55B9 mi stále funguje. Tab Center Redux toho moc neumí. dokonce se ani neumí skrývat. A horní panely nijak neodstraním. Za mě prozatím nedostatečná náhrada.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Já jsem se po vypnutí Tab Centeru v Nightly naučil v panelech hledat pomocí našeptávání v adresním řádku a funguje to překvapivě dobře. Nějak nevím, proč jsem to nezkusil dřív.

    2. joelp napsal(a)

      to mi právě nevyhovuje. V záložkách mám trochu bordýlek 🙂
      Nehledě na to, že to našeptávání prozatím není uplně dokonalé (panel v polovině seznamu).

  3. Charla napsal(a)

    „tipy dlaždic“? Nemělo být „typy“? Jinak dá se nějak odebrat systémový doplněk? Vážně nestojím o activity stream nebo pocket.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Díky, opravil jsem.

      Teoreticky se dají smazat, jsou v instalačním adresáři Firefoxu v browser/features. Každopádně lepší řešení je Activity stream schovat (jde to stejně jako u současné stránky nového panelu přes nastavení v pravém horním rohu). A nebo ho vypnout předvolbou browser.newtabpage.activity-stream.enabled. Pocket jde vypnout už od začátku stejnou předvolbou extensions.pocket.enabled. Podle mne ale stačí pohodlně Activity Stream schovat a Pocket dát pryč z lišty – Mozilla teď hodně tlačí na to, aby systémové doplňky neměly žádný dopad na výkon Firefoxu, 100% když zrovna nic nedělají. Je to priorita v rámci Quantumu a berou to dost vážně.

  4. Charla napsal(a)

    Offtopic: Počítám, že about:robots měl být easter egg, nebo to má nějaký význam, stejně jako citace v about:mozilla? 😀

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Citáty z about:robots by měly být skutečné.