Dnes vyšel Firefox s jubilejním číslem 10. Mezi novinkami vyčnívají dvě věci: kompatibilní rozšíření ve výchozím nastavení a rozšířená podpora. Co konkrétního si pod tím představit? Od Firefoxu 4 jsou vždy s novou verzí kompatibilní všechna rozšíření, která jsou hostována na serveru Doplňky Mozilly a není u nich znám důvod, proč by neměla fungovat. Díky tomu se výrazně snížil počet nekompatibilních rozšíření s novou verzí aplikace, ale velké množství z nich je hostováno mimo uvedený server a u nich problém s kompatibilitou přetrvával. Samozřejmě jen v případech, kdy je autor včas nezaktualizoval.
Od Firefoxu 10 jsou ve výchozím nastavení kompatibilní s novou verzí všechna rozšíření, s výjimkou těch, u kterých je znám problém s kompatibilitou, obsahují binární komponenty nebo s těmi, u kterých jejich autor uvedl, že si přeje striktní kontrolu kompatibility zachovat.
Firefox 10 je též první verzí Firefoxu podle nového plánu rozšířené podpory (ESR), v rámci které vyjde každý půlrok verze Firefoxu, která bude mít podporu 42 týdnů. Verze je cílena zejména pro větší nasazení Firefoxu, kde není žádoucí jeho aktualizace každých 6 týdnů. V rámci podpory této verze pro ní nebudou poskytovány nové funkce, pouze bezpečnostní aktualizace, které budou vycházet každých 6 týdnů. Bližší informace o této verzi, která se od standardního Firefoxu 10 nijak neliší (kromě zdroje pro aktualizace), jsou k dispozici na webu Mozilla.com.
Firefox 10 tak v zásadě vyšel ve dvou variantách. První, doporučenou a nabízenou pro koncové uživatele, pro které bude se každých 6 týdnů nabídne nová verze s novou funkčností (za 6 týdnů to bude Firefox 11). Nově je Firefox 10 dostupný i ve verzi s rozšířenou podporou (ESR), který je určen primárně pro firmy a Mozilla jej nebude pro koncové uživatele propagovat. V rámci verze s rozšířenou podporou vyjde za 6 týdnů Firefox 10.0.1. Příští verze s rozšířenou podporou bude Firefox 17.
Co další novinky? Firefox 10 přináší některé nové nástroj pro webové vývojáře, které jsou přímou součástí Firefoxu. Podívat se na ně můžete v následujícím videu. Bližší informace s přehledem novinek pro vývojáře naleznete jako vždy na Mozilla Developer Network.
Ve Firefoxu 10 se též můžete setkat se skrýváním tlačítka Vpřed v případech, kdy nelze vpřed přejít.
Bližší informace o nové verzi si můžete jako vždy přečíst v poznámkách k vydání. Je nabízena v rámci automatických aktualizací, případně si ji můžete volně stáhnout. Co se týče verze s rozšířenou podporou, můžete si stáhnou verze pro Windows, Linux (Linux 64bit) a Mac OS X.
Martin Hubáček napsal(a)
Filip napsal(a)
David Myška napsal(a)
David Myška napsal(a)
Chevron napsal(a)
Edds napsal(a)
Charla napsal(a)
Edds napsal(a)
Chevron napsal(a)
Chevron napsal(a)
David Myška napsal(a)
Edds napsal(a)
Kvalkan napsal(a)