Dnes byla po čtyřech měsících práce dokončena podpora protokolu SPDY (z angl. „SPeeDY“). Vývojová verze Firefoxu 11 se tak stala třetím prohlížečem (po Google Chrome a Amazon Silku), který přinesl podporu tohoto moderního a rychlého protokolu od Google. Stalo se tak sedm měsíců po představení protokolu na konferenci IETF 80 v Praze a započetí jeho standardizace. Díky SPDY lze očekávat několikanásobné urychlení komunikace s webovými službami, které tento protokol podporují – zejména pak s vyhledávačem Google a službou Gmail, či budoucími službami WebRTC (webová komunikace v reálném čase).
A jaké výhody oproti čistému HTTP protokol SPDY přináší?
- Protokol SPDY umožňuje v jednom TCP proudu dat přenášet více HTTP požadavků. Na rozdíl již používaného proudového zpracování je možno tato data posílat v libovolném pořadí, neboť každý datový balíček si sebou nese identifikátor svého datového proudu a prohlížeč tak ví, jak přijatá data poskládat. Nedochází tak ke zbytečnému zdržování při navazování různých spojení nebo čekání na někde zatoulaná data.
- Komunikace pomocí SPDY je bezpečná neboť vždy probíhá prostřednictvím SSL.
- Veškerá data (a to včetně „ukecaných“ HTTP hlaviček) jsou komprimovaná pomocí komprese gzip.
- Na rozdíl od jednostranné HTTP komunikace typu požadavek-odpověď umožňuje SPDY serveru upozornit klienta na obsah, který bude potřeba stáhnout (tzv. hint), nebo takovýto obsah rovnou bez upozornění poslat (tzv. push).
V aktuální vývojové verzi Firefoxu 11 je podpora ve výchozím nastavení prozatím neaktivní. Pro její aktivaci si musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu network.http.spdy.enabled na hodnotu true.
Edds napsal(a)