Rubriky: Firefox

Firefox 4 a sloučení tlačítek Obnovit a Zastavit

V aktuální vývojové verzi Firefoxu, ze které letos vzejde Firefox 4, se nově můžete setkat se sloučením tlačítek Obnovit a Zastavit. Ta jsou ve výchozím nastavení sloučena do jednoho tlačítka, které mění svou funkci v závislosti na tom, zda se stránka právě načítá či je již načtena. Zajímavé je, že tlačítka jsou sloučená do jednoho jen tehdy, když jsou na liště umístěny vedle sebe v pořadí „Obnovit, Zastavit“. Pokud mezi ně v rámci úpravy lišty dáte jiné tlačítko, prohodíte jejich pořadí či mezi ně umístíte oddělovač, bude se jednat stále o dvě oddělená tlačítka. Berte to jako tip, pokud chcete mít obě tlačítka stále oddělena.

21 komentářů k článku “Firefox 4 a sloučení tlačítek Obnovit a Zastavit”

  1. Zeus napsal(a)

    A nechtěli by třeba sloučit všechno do jednoho jediného tlačítka, které by schovali nahoru do lišty vedle Minimalizovat, abychom ušetřili 2px místa?

    Tenhle Chrome-minimalizmus už mě fakt štve … Ani nevím, kolikrát jsem už obnovoval v průběhu načítání stránky, protože se prostě načíst nechtěla. Teď mě čeká o kliknutí navíc, nebo nelogické přeházení tlačítek. Jupí …

  2. giany napsal(a)

    [1] presne, tiez sa mi to nepaci. Ale nastastie tlacidlo F5 bude fungovat, takze mi to az tak nevadi.

  3. Mr.Henky napsal(a)

    Započali práce za zmenách UI.

  4. PeePay napsal(a)

    A ak budem chciet mat tlacitko obnovit, za nim tlacitko zastavit, ale medzi nimi ziadny oddelovac, to sa bude dat?

  5. Pavel Cvrček napsal(a)

    [4] Standardně podle mě ne. Počítám ale, že pomocí rozšíření to půjde.

  6. Tom napsal(a)

    Tak zrovna sloučení reload a stop tlačítka je velmi dobrá věc (narozdíl od jiných šíleností které vývojáři v poslední době předvádějí). Sám ve FF3.5 používám doplněk Smart Stop/Reload a 100% spokojenost.

  7. Charla napsal(a)

    [6] jde o to, že to používáš protože to chceš, ale nutit to někomu je dost ošklivé. Ostatně proč FX má přecházet na nové GUI, které bude lépe zapadat do nového systému, třeba Win7? Když už, tak ať tedy respektuje aplikace nastavení systému. Mám-li zapnutý nový vzhled ve windows, tak ať si aplikace vypadá jako zbytek systému se vším všudy, ale když si nastavím, že má systém vypadat jako 98ky, tak by to měl prohlížeč respektovat, aby nevypadal jak pěst na oko.
    Navíc, s tímhle vzhledem ala chrome přišel Google a teď to musí mít všichni a všude, proč nevymyslet něco nového – vlastního?

  8. Tom napsal(a)

    [7] ono to ani jinak nejde. Nejsem sice programátor, ale mám zato že kompletně přizpůsobitelné GUI by sežralo mnohonásobně víc systémových prostředků než to stávající. Další problém je ten, že kdyby každý exemplář browseru vypadal úplně jinak (teď nemám na mysli barvičky), tak by se dost radikálně zhoršila podpora ať už ze strany diskuzních fór (až ti někdo odpoví „tuhle volbu najdeš tam, tam, tam a tam“ a ty jí přitom budeš mít úplně jinde), tak ze strany nápovědy (která je v rámci zpřístupňování aplikací pro BFU dost často doplňována o obrázky. A obrázky neodpovídající realitě by pro BFU byly větší katastrofa než žádná nápověda). Na druhou stranu musím souhlasit, že přizpůsobení vzhledu systému by měl být základ. Zde je ovšem další problém: FF je multiplatformní, takže dělat zvlášť „přizpůsobení“ pro Linux, zvlášť pro Mac, zvlášť pro staré Windows (<= WinXP) a zvláš´t pro nové Windows (Vista, 7) bude taky problém, protože co OS (resp. verze) to jiné možnosti jak získat přístup ke zjištění "jak ten systém vlastně vypadá".
    Ono tenhle moderní trend se mi taky nelíbí. Monitory se neustále zvětšují, rozlišení taky, tak proč se všichni snaží za každou cenu ušetřit pár px? To samé se samotným FF. Dřív to byl malý rychlý prohlížeč se základními funkcemi, který si člověk mohl přizpůsobit přesně pro své potřeby – dnes je z něj moloch který nabaluje hromadu "moderních" funkcí, které jsou průměrným uživatelům ke dvoum věcem 🙁

  9. Charla napsal(a)

    [8] Faktem je, že nabalování je hlavně pro BFU. Proč nabalovat Perosonas, když ten kdo jej bude chtít si jej přece může doinstalovat? Nabalením zpomalíme start všem. Většina lidí je však BFU a ti přece chtějí barvičky a blikající rámečky, funkce a výkon jsou vždy na druhém místě, hlavně že to bude dělat hodně muziky ^.^;
    Osobně co se nabalování týče…. třeba začlenění Wave….proč? ten kdo synchronizaci potřebuje, ať si nainstaluje rozšíření. Já synchronizaci nevyužívám a nevím proč mi musí ubírat výkon? Ostatně doba spouštění FireFoxu mě dost štve. Zdá se mi čím dál pomalejší a pomalejší, s každou verzí o několik sekund navíc, jako bych snad s každou verzí prohlížeče měl zvolit i další verzi HW. Byl bych neskonale šťastný, kdyby se FX dokázal jednoho dne spustit HNED jako například Google Chrome. Který občas používám ve škole, kde žel FX není, ale doma bych na GCH nepřešel, už jen kvůli tomu, že tu mám vymazlenou lišku, která se pro mě stala prohlížečem s takovou srdeční záležitostí.

  10. Charla napsal(a)

    Jen dodám, že je škoda, že nelze (tedy alespoň nevím o způsobu) jak jednoduše říci svou představu o budoucí verzi prohlížeče. Většina míst k tomu určena, žel vyžaduje angličtinu a i když anglicky se domluvit nemám většinou problém, opravdu si netroufnu nějakému vývojáři popisovat své představy v nemateřském jazyce 🙁 ostatně to samé platí i o nahlášení chyb, většina oznamovacích míst k různým doplňkům apod, vyžaduje aby se bug oznámil v angličtině, což spoustě lidí, kteří chybu opravdu najdou znemožní ji oznámit. Nehledě na to, že u některých rozšíření autor chce zaslat oznámení na mail (pár bugů jsem již posílal), ale obávám se, že většinou .CZ skončilo ve spamovém koši autora. 🙁

  11. Pavel Cvrček napsal(a)

    [9] Netuším, kde se v tobě bere ten mýtus, že Personas či něco dalšího ovlivňuje start a výkon Firefoxu. Jedním z kritérií začlenění nové funkčnosti/patche do Firefoxu je právě výkon. Jakmile nějaká úprava negativně ovlivňuje výkon, což se automatizovaně zjišťuje, jde okamžitě pryč. Pokud máš problém s výkonem, být tebou se podívám na nainstalovaná rozšíření či do uživatelského profilu. Osobně se mi zdá Firefox rychlejší s každou verzí.

  12. Charla napsal(a)

    [11] Vycházel jsem z prostého předpokladu, že vykonání n řádků kódu trvá t sekund a pokud n zdvojnásobím tak musím nutně zvětšit i n. Tedy pokud přidání něčeho přidá 400 řádků tak podle prosté selské úvahy bude potřeba i vyššího výkonu, delšího času na spuštění. Netvrdím, že o moc a ani netrvám na svém tvrzení, je možné, že se pletu, ale předpokládal bych to. Na druhou stranu je pravda, že se časem vychytávají mouchy a kód se optimalizuje, takže to co kdysi trvalo 5 sekund tak po znovu – lépe napsání trvá jen 2.
    Pravda, rozšíření používám docela dost a věřím tomu, že tak 10% z těch co používám způsobuje zpomalování.

    Napadá mě ještě otázka mimo : Dá se předpokládat, že časem zaniknou klasické skiny? Přeci jen kvůli nim se musí restartovat a vytvoření, úprava a údržba zabere čas, kdežto Personas se mění za běhu a neměli by být tak složité na výrobu.

  13. Pavel Cvrček napsal(a)

    [12] Personas nejsou nic jiného než dva obrázky a dvě nastavené barvy (pozadí a textu). Vyrobení je tedy skutečně hračkou a zvládne to každý. Asi bych mohl připravit návod, že? 🙂

    Motivy vzhledy (skiny) nezaniknou. Tedy rozhodně ne v dohledné době a pokud o ně bude zájem, pak není důvod, aby tomu tak bylo. Je však pravdou, že preferované jsou nyní Personas. Důvody jsi více méně zmínil. Jednak není potřeba restart, druhak uživatel nebude muset řešit problém při přechodu na novější verzi Firefoxu. Obdobná situace pak bude u rozšíření a JetPacku. Viz
    http://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-4-nabidne-snadnejsi-formu-tvorby-rozsireni/

  14. Charla napsal(a)

    [13] Dá se počítat i do vzdálenějšího budoucna s tím, že by některé klasické rozšíření nahradila ta Jetpacková? Jak se zde zmiňovalo mělo by to být bezpečnější a bez restartu, bez problému s kompatibilitou a třeba i rychlejší.

  15. Pavel Cvrček napsal(a)

    [14] Ano, podle mě se tak stane.

  16. v6ak napsal(a)

    [1] F5 a ESC mi žádná nová verze Firefoxu fyzicky nesloučí 😛

    [8] BFU čte nápovědu? Znáš někoho takového?

    [12] To nemusí být vždy pravda, záleží taky, kolikrát se vykonávají apod. A některé řádky kódu se za určitých podmínek ani nemusí vykonat.
    Příklad: napsat AST nebo VM interpret je celkem jednoduché. (V následujících větách předpokládám statickou kompilaci používanou typicky např. v C a C++.) Pokud k tomu přidám JIT ( http://cs.wikipedia.org/wiki/JIT ), zabere mi to zcela určitě více řádků, ale bude to dost možná mnohem rychlejší.

    [13] A nebudou se Personas rozšiřovat o další možnosti (nastavení ikon apod.)? Na tomto IMHO stojí a padá celá budoucnost klasických themes.

  17. Pavel Cvrček napsal(a)

    [16] Tak to netuším. Nikde jsem o tom nečetl.

  18. Charla napsal(a)

    [16] Používám AnyColor, který kromě pozadí prohlížeče mění za běhu také barvu scroll barů, menu a ostatních věcí, takže pokud chci mít prohlížeč v černé barvě tak nemám jen vrchní a spodní část, ale celý prohlížeč. Žel autor oznámil, že končí. Takže budu odkázán na Personas, které mi obávám se nepřebarví celý prohlížeč :-/ opravdu se netěším na světlé barvy menu :-/

  19. Zeus napsal(a)

    Mně spíš než integrace Personas (která se mi líbí) a Wave (které mi (uznávám, že kvůli tomu, že jsem blb a neumím nastavovat) zpřeházelo všechny záložky ve všech verzích (a tady vidíme, jak je užitečné zálohovat 🙂 – 5 minut a nepoznal jsem, že tam byl problém)) vadí, že Chrome je prostě modla, které se všichni touží přiblížit. Chrome odstraní lištu, odstraníme ji taky. Chrome ušetřil 2 px (OCH!), slučme tlačítka, atd. Umí Chrome zobrazit boční panel/lištu/okýnko – prostě tu věc, co se udělá po CTRL+B ve Firefoxu?

    Doufám, že se nedostaneme až k poslední, nejvýznamnější vlastnosti Chromu. Nemá žádné fce! (Ale ta rychlost JE dobrá, uznávám.)

  20. Kokýn napsal(a)

    Hmmm… docela zajímavé.

  21. Michal Stankoviansky napsal(a)

    Osobne si nemyslím, že by bolo potrebné robiť okolo Stop/Reload tlačidla taký humbug v diskusii. Väčšina z komentujúcich patrí aj tak medzi používateľov, ktorí nebudú mať problém si to vrátiť do pôvodného stavu, keď už im to tak veľmi prekáža… Väčšinu času je tlačidlo Stop aj tak na nič, takže je pochopiteľné, že sa snažia vývojári Firefoxu ušetriť priestor (a rozhodne to teda nie sú, citujem, „2px“). Ja patrím medzi minimalistov, Chrome sa mi páči, Opera 10.50 pre-alpha tiež a jemne minimalisteckejší Firefox taktiež.

    A napríklad na netbookoch aj notebookoch sa to ušetrené miesto celkom zíde, neznášam keď tam zbytočne čučí menu a tlačidlá, ktoré použijem raz za rok… To len aby ste vedeli, že existujú aj zástancovia tohto smerovania. 😉