Rubriky: Firefox

Firefox zkrátí délku vývojového cyklu


S vydáním Firefoxu 53 příští týden se rozloučíme s kanálem Aurora. Perioda a plán vydání jednotlivých verzí zůstane beze změny, zkrátí se ale doba dodání nových funkcí z nočních verzí do finálního vydání.

Dosud se každá nová funkce dostala nejprve do nočních sestavení (Nightly), v době vydání další verze se posunula do zmiňovaného kanálu Aurora, při dalším vydání po 6-8 týdnech do betaverze a až potom do finálního vydání. Běžným způsobem to trvá z nočních verzí do finálního vydání 3x 6-8 týdnů, skoro půl roku.

Protože jsou noční sestavení Nightly dlouhodobě docela stabilní a většina chyb se objeví hned v nich a nebo až později v betě, hodně změn jeden cyklus stejně přeskakovalo. Současně s vydáním Firefoxu 53 se tak kanál Aurora zruší. Beta bude mít číslo 54 a verze 55 zůstane ještě v noční verzi. Až vyjde v červnu Firefox 54, půjde 55 rovnou do bety a noční verzí bude 56.

Firefox Developer Edition

Co mám dělat, pokud Firefox Aurora používám?
Nemusíte dělat vůbec nic. Pokud používáte Firefox Aurora (Developer Edition) na počítači, při aktualizaci na další verzi dostanete automaticky betaverzi. Nightly není zas až tolik stabilní, abyste ji jako webový vývojář používali. Firefox Aurora pro Android je ale něco trochu jiného a její uživatelé naopak dostanou aktualizaci na noční sestavení. Každopádně ani na počítači ani na telefonu se nemusíte o nic starat.

Neznamená to méně času na vyladění chyb před finální verzí?
Ano, ale v kanálu Aurora stejně na moc chyb nepřišlo. Většinu odhalí velké množství uživatelů v betaverzi, které se teď ještě zvedne, a nebo ihned v nočních sestaveních.

Chci pomoci s testováním, co mám dělat?
Testování nových verzí je velmi záslužná práce. Stačí jenom stáhnout betaverzi a nechat zapnuté odesílání telemetrie. Pokud jste dobrodružnější povahy a umíte sami vyřešit problémy s Firefoxem, můžete zkusit i noční verze.

Jak bude dál fungovat lokalizace?
Při překladech pracujeme převážně s kanálem Aurora, o který přijdeme. Začneme tak na nich průběžně pracovat už od nočních verzí. Brzy nám Mozilla umožní snáze opravovat případné chyby a překlepy už betě, takže se ve výsledku nová vylepšení překladů dostanou do finálních verzí dříve.

2 komentářů k článku “Firefox zkrátí délku vývojového cyklu”

  1. MartyMC napsal(a)

    Toto rozhodnutí je určitě správné. Mít 4 vývojové cykly trvající půl roku je fakt otřesné. /// Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká studie na psychologicke faktory ovlivňující používanou verzi prohlížeče. Neboli, když nyní používám Mozilla Firefox 55 nightly a SeaMonkey 2.52 nightly, tak je nemožné někdy dohnat Google Chrome 60 dev canary build. Připadám si tak nějak zastaralejší. = (Berte to spíše jako apríl, ale něco pravdy v tom je).

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Každý cyklus ve kterém se doručí nové verze trvá 6-8 týdnů. K půl roku se to blíží po sečtení, jak dlouho trvá jednomu commitu než dojde z noční verze do finální (až 24 týdnů).

      Osobně mi je číslování verzí jedno, jestli je číslo větší nebo menší. Vím, že každou novinku, o které píšeme, svazujeme s číslem verze Firefoxu, ale běžného uživatele to číslo asi vůbec nezajímá a ani by nemělo. Znamená jenom, že větší číslo je novější verze než menší číslo.