Firefox ztratí podporu RSS a poznámek k záložkám

Záložky Firefoxu projdou do konce roku očistnou kůrou. Přijdou o pole pro psaní poznámek a podporu tzv. „živých záložek“, tedy o čtečku RSS kanálů.

Odstranění poznámek bude dvoufázové. Ke skrytí UI pro jejich úpravu dojde už ve Firefoxu 62. Poznámky v databázi záložek pořád budou a půjde je exportovat. K úplnému smazání dojde ve verzi 63.

Ve stejné verzi, nebo ještě o verzi později, bude odstraněna čtečka RSS a podpora RSS kanálů. Důvody jsou podobné jako při odstranění komplikovaných skupin panelů. Malý zlomek uživatelů a složitá a stará implementace s množstvím chyb. Na mobilních zařízeních chybí úplně. Uživatelé, kteří tyto funkce používají, Mozilla úplně na holičkách nenechá. Při odstranění funkce si budou moci sledované kanály exportovat do standardního formátu OPML a zároveň jim Firefox nabídne alternativy.

Pokud se chcete na odstranění funkce RSS čtečky připravit už nyní, vyzkoušejte některý z doplňků Feedbro, Brief či Livemarks, které jsou lépe udržované, nebo webové služby Feedly, The Old Reader a český G2Reader. Více informací najdete také v naší nápovědě.

Aktualizace 14. října 2018: Přímá podpora RSS/Atom kanálů bude odstraněna ve Firefoxu 64.

21 komentářů k článku “Firefox ztratí podporu RSS a poznámek k záložkám”

  1. SpookY napsal(a)

    Sice používám QuiteRSS, ale jak tak sleduji „vývoj“ Firefoxu, tak jakmile skončí životnost FF52, tak musím jinam.

    Tohle už nemá obdoby…

  2. bořek napsal(a)

    > Důvody jsou podobné jako při odstranění komplikovaných skupin panelů.

    Důvody jsou podobné, protože se na to zvysoka kašlalo, jako na skupiny panelů, které prakticky nijak nepropagovali, a tudíž je logicky skoro nikdo nepoužíval.

    A argumentovat telemetrií, kdy 1) mnoho lidí ji má vypnutou a která 2) každopádně zabíjí jakékoliv menšiny a tudíž jakoukoliv variabilitu a osobní preference každého uživatele, pokud použití něčeho nevystoupá na třeba 30%, byť je to základ webu (což RSS, neboli běžná součást používající XML, je), je na hlavu. Resp. jen samo podporuje jejich neochotu se tím zabývat, narozdíl od jen hodně vzdáleně souvisejících věcí typu Pocket (i když se to, pro neznalé, propaguje jako možná alternativa), a tudíž aby to mohli zaříznout a mít k tomu „argumenty“ (neboli, chtěli to zaříznout, tak to udělali; argumenty se už nějaké najdou, nebo jim půjdeme naproti, aby to nebylo tak okaté).

    A zcela mimo moje chápání je to, že chtějí zaříznout všechny součásti „živých záložek“, tedy i jen ikonové oznámení o tom, že daná stránka obsahuje v hlavičce odkaz na RSS zdroj. Což je v daném kódu minimální část, která žádnou údržbu nepotřebuje, protože je to léta neměnná věc dle již letitého a stále platného standardu.
    Stručně a jasně to ostatně shrnul před chvílí komentář: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1477667#c49

    Neboli chtějí BFU uživatele, a ostatní jsou jim už ukradení.

    Ale dobře jim tak. Po podzimu a FF 57+ se nepoučili, a že jejich modla, tedy poměr použití FF i přes prokalamace, jak to bude jinak, a že kritici tomu nerozumí, a jsou škarohlídi, stejně nadále klesá, jim už zdá se tolik nevadí. A budou se patrně tak dlouho opičit po Chrome, až na to zajdou.

    Nedost na tom, že jejich svátost a hypermoderní WebExtensions, které zatím neumí ani zbla z původních slibů na aktuální období, a nikdy nebude umět z podstaty věci ani zlomek toho, co XUL/XPCOM (protože by museli nakrásně udělat vlastně kopii API všeho, co následně, až na začátku příštího roku zaříznou XUL úplně, budou mít v kódu samotného prohlížeče – což ale ani nechtějí), mají dost zásadní vadu, kdy stránka aktuálně dokáže zjistit seznam všech rozšíření, protože i náhodné generování jejich UUID se ukázalo jako dost nedomyšlené a ukazující naopak jiné problémy (často z podstaty roubování „obsahu“ tohoto typu rozšíření do samotných stránek, takže se to bude muset udělat asi jako „poškrábat se levou nohou za pravým uchem“) – https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1372288 .

    Stejně jako třeba „super“ Electrolysis, které není zdaleka hotové ani po několika letech vývoje, a chybami v bugzille se to problémy se (ve výchozím stavu už hodně dlouho) zapnutým e10s jenom hemží (a to i několik let starými chybami, na které nikdo od té doby nesáhnul – nejvtipnější ostatně bylo to, když nedávno nechali na bugzille automatem zavřít všechny chyby, které neměli víc než rok komentář nebo nějakou akci, aby se spousta těch chyb znovu otevřela, protože jsou stále platné i po letech, a ne že už byly mezitím opraveny – někdo si chtěl asi udělat „čárku“, aby těch RESOLVED … bylo co nejvíc, i když ty chyby tam hnijou třeba od verze FF 35, a některé ve frontendu už od FF 29 s Australis, kdy jejich „opičky“ s drastickým uřezáváním možné individualizace každým uživatelem začali)…

    1. Tomáš Zelina napsal(a)

      Co na to říct?

      Snad jen citaci z licence Firefoxu, která říká, že FX je poskytován „AS IS“. A to, že se k lidem s vypnutou telemetrií nemůže v rozhodovacím procesu přihlížet, je docela nasnadě (tím nijak neznevažuji jejich rozhodnutí a právo mít telemetrii vypnutou, sám ji také na některých strojích vypínám, jen se pak nemůžou divit, že je jim Firefox poskytován takový, jaký je), nehledě na to, že zrovna tato skupina uživatelů snad dokáže otevřít about:addons a tu *** čtečku si tam doinstalovat. (pokud ne, pravděpodobně by nedokázala použít ani tu původní, ve Firefoxu vestavěnou)

      Ke zkopírování API – Těžko mohou zkopírovat „API“ XULu, když XUL nikdy žádné API neměl (což byl jeden z největších problémů XULu a jeden z hlavních důvodů jeho odchodu)

      Každopádně, pokud tomu tak skvěle rozumíte, pojďte nám pomoct, Mozilla je otevřený projekt, který závisí na práci dobrovolníků jako vy nebo já. Firefox nevzniknul jen tak sám od sebe a nazývat „opičkami“ lidi, kteří jej bezplatně a nezištně vytvořili je smutné. Pokud vám nevyhovuje, vždy jej můžete forknout, přestat používat, vyvinout vlastní browser, či cokoli jiného.

  3. Charla napsal(a)

    Čtečku ve FX nepoužívám, ale indokaci ano. Resp. přes ni se dostanu k adrese stránky, kterou mohu následně vložit do Feedly. Chápu-li to dobře tak už nebude existovat ikona „odebírat“ a tedy nebudu mít možnost zjistit na jaké adrese se RSS nalézá. RSS používám pro tento web, živě.cz, cnews.cz a mnoho dalších. Chápu že odstraní čtečku, ale indikace a způsob jak se snadno dostat k potřebné adrese rss kanálu by mohla a měla zůstat.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Charla: Ja na to pouzivam uz nejaky cas https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/awesome-rss/, abych to mel jako akci stranky a ne jen jako tlacitko na liste, ktere je hodne casu neaktivni.

    2. Charla napsal(a)

      Díky za radu 🙂

  4. bořek napsal(a)

    Stále nevím, v čem dává telemetrie argumenty. Buď něco ve „svém“ prohlížeči chci nebo ne, a nesvádím to na telemetrii. 1000 uživatelů má přesně 1000 individuálních přání, jak si něco nastavit, zapnout, vypnout, přepnout, přesunout, zobrazit, skrýt, obarvit, zprůhlednit, zvýraznit atd. Možná se všichni shodnou na tom základním, že prohlížeč je… prohlížeč (a operační systém je operační systém), ale to je tak všechno.
    Že se na kód livemarks nesáhlo roky je pravda, že je to jenom základní podpora je taky fakt, ale je to něco jako s Notepadem ve Windows. I já jako řekneme ne úplně běžný uživatel ho použiju, a to i několikrát denně, i když mám nainstalovaných několik pokročilých editorů.

    > Ke zkopírování API – Těžko mohou zkopírovat „API“ XULu, když XUL nikdy žádné API neměl (což byl jeden z největších problémů XULu a jeden z hlavních důvodů jeho odchodu)

    Bylo myšleno „API“ právě jako náhrada „překryvů“ (neboli skoro 100% možností převzít – se souhlasem uživatele, na tom je mnoho a mnoho let XUL překryv založen, a všichni to ví a věděli, i pokud se jedná o bezpečnostní hledisko – možnosti a funkce samotného prohlížeče, a prakticky neomezeně je rozšířit; byl to základ Firefoxu jako takového a jeho odlišení od ostatních, jediné skutečně a přitom robustní odlišení, od začátku jeho věků), které nebude nikdy kompletní, což ostatně ani není jejich cílem. Ostatně, spousta API „náhrad“ (ano, vlastně udělání API toho na zelené louce, protože jako takové neexistovalo – protože nemuselo, a vývojáři doplňků se dávno smířili s tím, že co nová verze, to nutné sledování změn v jádru prohlížeče, a to často nutné opravení samotného takového doplňku; ale tak časté a rozsáhlé to rozhodně nebylo, to leda až začali XUL předělávat právě do HTML, a to drasticky, i když XUL je daleko mocnější, ze své podstaty, a ne bezdůvodně – na tom bylo založeno) za XUL/XPCOM již bylo i zamítnuto, protože dané možnosti prostě umožnit nechtějí (RESOLVED WONTFIX).

    > pojďte nám pomoct, Mozilla je otevřený projekt, který závisí na práci dobrovolníků jako vy nebo já.

    Jsem zapojen v jednom neveřejném XUL/XPCOM rozšíření pro SeaMonkey/Waterfox… S WebExtensions něco takového prostě nejde a nepůjde udělat (i právě některé tyto „chyby“ a požadavky na API byly v bugzille zamítnuty – a to i když se Mozilla dušovala, že chce více možností API než Chrome – až se k tomu byť jen přiblíží, což také zatím moc nehrozí, nedodělků je tam ještě hodně – ale zatím to vypadá tak na prstech jedné ruky…). Takže přejdeme na nějakou alternativu.

    > Firefox nevzniknul jen tak sám od sebe a nazývat „opičkami“ lidi, kteří jej bezplatně a nezištně vytvořili je smutné. Pokud vám nevyhovuje, vždy jej můžete forknout, přestat používat, vyvinout vlastní browser, či cokoli jiného.

    Je mi líto, ale v tomhle jsme si nerozuměli. Kromě toho, že jsem udělal hrubku v posledním „i“ („y“), „opičky“ jsem nemyslel lidi z Mozilly, ale že „opičky začaly…“ – „vývojáři začali uřezávat, a bylo jim jedno, co na to uživatelé“.
    I když v angličtině by to asi nevyznělo jako něco dávající smysl, a muselo by se to „přizpůsobit“ (něco jako „budeme tam coby dup“, to je takový překladatelský oříšek…).

    Neznám jediného člověka, ani mezi BFU, který by byl blažen z Australisu, ze zrušení lišty doplňků, stavového řádku, možnosti si tlačítka přesunout v GUI prohlížeče kamkoliv chtěl…
    – Kolik z toho bylo „nutné“? No, ani pro HTML layout není skrývatelná lišta doplňků nebo stavový řádek žádný problém (od XUL implementace se prakticky ani neliší). Jediný skutečný důvod evidentně byl: Chceme to tak udělat, uživatel do možností prohlížeč si nastavit podle sebe nemá co kecat, protože my víme, co je pro něj nejlepší, protože tak jako Chrome neumožňuje uživateli nastavit vizuálně nic, tak my to uděláme taky tak, a basta.

    Ale samozřejmě, máte pravdu. I kdyby různé alternativy a forky po letech skončily, nějak se zařídíme, to je bezpochyby.

  5. Idealista napsal(a)

    Zle, velmi zle. Tak idem skusat alternativy.

  6. Mluvící toustovač napsal(a)

    Já bych se víc zaměřil na samotný engine.
    Pokud nechám FF běžet bez vypnutí několik dnů, pak v RAM zabere i 8 GB. Postupně se to nabaluje. U Chrome se to neděje.
    Na některých stránkách vytěžuje HW více, jak by mělo být.
    Když importuju oblíbené z html a chci je přesunout, aby byly na liště, tak FF celý na 30 sekund vytuhne. Dělá to od verze 58.

    Ale hlavně, že to má animované ikonky. To prostě musí být.
    Nejvíc jsem byl spokojenej s FF 3.6. Kdyby to šlo, zůstal bych u této verze.
    Podle statistik to vypadá, že FF lidé stále opouštějí (FF 57 tomu ještě přidal). Pokud to půjde tímto tempem, do 5 let bude FF s mizivým podílem cca pod 3%.
    Přesně od verze 4, FF jenom klesá.

  7. Jirka1024 napsal(a)

    Promiňte,
    jedná se i o pole bookmarků (záložek) „popis“? Protože to nevím, jak potom řešit. Přitom bookmarky hodně používám, včetně pole „klíčová slova“ a „popis“.
    Nebo se pletu?
    Děkuji.

    1. Mluvící toustovač napsal(a)

      V aktuální testovací verzi to vypadá takhle: https://s15.postimg.cc/5uq0c8vcb/001.png

    2. Jirka1024 napsal(a)

      Mluvící toustovač: díky

  8. Michal Stanke napsal(a)

    Jirka1024: Ano, poznámkami je myšlený ten popis. Štítky a klíčové slovo (zatím?) zůstanou. Jaké informace si do popisu ukládáte?

    1. Jirka1024 napsal(a)

      Do popisu si ukládám třeba detaily o sledovaných technologiích (počítače, hw, sw, nové i staré technologie), abych je mohl později najít, datum narození přátel (abych popřál k narozeninám), atd. Můj profil Firefoxu tak má zabalený (MozBackup) přes 115MB. Mám slabší paměť, tak si pomáhám, jak to jde.

      Myslím si, že právě bookmarky by bylo dobré vylepšit (třeba lepší prohledávání, vkládání adresářů), ne ořezávat.

    2. Michal Stanke napsal(a)

      Jirka1024: Na hesla pro snazší vyhledávání se dají používat štítky. Co se týče nějakých připomínek, na to by byl asi lepší kalendář, ale pokud chcete něco v prohlížeči, tak můžu doporučit Firefox Notes (https://testpilot.firefox.com/experiments/notes). Už má i aplikaci pro Android a brzy snad i pro iOS.

    3. Jirka1024 napsal(a)

      Michal Stanke:

      Děkuji.

      Nedávno jsem jako diář začal používat rozšíření Thunderbirdu a je na to dobré. Ale pochopitelně ty poznámky v bookmarkcích jsou problém.

  9. Idealista napsal(a)

    Tak som namatkovo skusil Feedbro. Vypada dobre, aj sa fajn pouziva. Co mi tam chyba je synchronizacia.

  10. Jirka1024 napsal(a)

    Mozilla:

    Promiňte, ale já bych naopak uvítal rozšíření funkčnosti bookmarků, například o možnost si ke každému bookmarku uložit příslušnou stránku pro offline prohlížení a v případě potřeby si do jejího textu doplnit poznámky a celé to poslat kamarádovi…

    S těmi bookmarky by v budoucnu šlo dělat takových věcí, nebo se pletu?

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Ukládat všechny stránky v záložkách celé offline by bylo hodně náročné, hlavně na prostor. Ukládat vybrané stránky můžete vždycky, třeba přes https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/save-page-we/ nebo jenom Ctrl+S.

      Co se týče psaní poznámek, podobné věci už Mozilla vlastně zkouší skrze službu Screenshots, kde se dá do snímků kreslit a psát. Další využití dostává služba v prohlížeči Rocket (zatím není dostupný pro Evropu) a chtějí s nimi zkoušet i další věci. Můžete zkusit navrhnout i něco konkrétního do programu Test Pilot.

    2. Jirka1024 napsal(a)

      Michal Stanke:

      Stránky si občas ukládám, ale není tam to spojení s adresou a musím to zálohovat zvlášť.

      Ale věřím, že to Mozilla časem vylepší. Děkuji.

    3. Michal Stanke napsal(a)

      Jirka 1024: Pak je jeste doplnek https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/wayback-machine_new/ pro ukladani do web.archive.org. Neni to offline, ale je to snapshot v case, da se dobre sdilet i dohledat starsi/novejsi verze, a je tam jasna i presna URL.