Rubriky: Firefox

Přehled novinek vydaného Firefoxu 6

Tak jak bylo dříve avizováno, vyšla dnes finální verze Firefoxu 6. Uživatelé si v ní mohou na první pohled povšimnout zvýrazňování domény v adresním řádku a nového vzhledu identifikace webu po levé straně adresního řádku. Ve Firefoxu 6 naleznete nového Správce oprávnění, který si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Po zadání about:permissions do adresního řádku máte k dispozici nastavení práv pro navštívené stránky z jednoho místa. Pro jednodušší zpřístupnění můžete též využít elegantní rozšíření.

Správce oprávnění Firefoxu 6

Ve Správci doplňků si můžete v seznamu zásuvných modulů povšimnout odkazu na kontrolu aktuálnosti zásuvných modulů. Šikovná věc, když si potřebujete rychle zkontrolovat, zda máte zásuvné moduly aktuální. Určitě si též povšimnete větší propagace synchronizace dat, a pokud máte zobrazenu hlavní nabídku, můžete si povšimnout jejího lehkého přeskupení.

Propagace Sync ve Firefoxu 6

Pro vývojáře je tu Zápisník (Scratchpad). Jedná se o nový nástroj na zkoušení JavaScriptového kódu. Ve Firefoxu 6 naleznete jeho úvodní verzi a co jsme měli možnost vidět jeho další vývoj, do budoucna se máme nač těšit. Úvodní verzi též popisuje blog vývojářských nástrojů Mozilly. Ve Firefoxu 6 též několika novinek dočkala Webová konzole. Pro novou verzi jsou však k dispozici i osvědčené nástroje jako je například Firebug. Zajímá vás, co je ve Firefoxu 6 nového z pohledu webového vývojáře? Článek na blogu Mozilla Hacks vám je představí.

Doplňování syntaxe webové konzole Firefoxu 6

Firefox 6 není pouze o nových funkcích. Naleznete v něm samozřejmě i řadu oprav a úprav, které jej zrychlují. K dispozici je například rychlejší práce se Skupinami panelů, další zrychlení grafického prostředí a další snaha o snižování paměťových nároků. U nich bude zajímavé sledovat zejména připravovaný Firefox 7.

Jak už to tak bývá, určitě jsme na řadu zajímavých novinek zapomněli, zmínili se o nich „pouze“ na Twitteru či o nich nestihli napsat. Doufáme, že nám to odpustíte 🙂 Jako vždy je přehled novinek verze k dispozici v poznámkách k vydání a nová verze se nabízí v rámci automatických aktualizací. Můžete si ji též stáhnout z našeho webu.

V rámci aktuálního vývojového cyklu dnes došlo k posunutí Firefoxu 7 do betaverze, která vyjde v následujících dnech. V rámci vývojové verze Aurora se nyní bude nalézat kód připravovaného Firefoxu 8 a na vývojové verzi (nightly) bude probíhat další vývoj novinek pro Firefox 9. Bližší popis jednotlivých kanálů vývoje je k dispozici na webu Mozilla.com.

22 komentářů k článku “Přehled novinek vydaného Firefoxu 6”

  1. GeBu napsal(a)

    Když je tam ta vylepšená správa zásuvných modůlů. Jak donutit flash ve Windows, aby se updatoval v případě, že se zjistí, že je zastaralý?
    Ten jejich update se nastaví do „Po spuštění“ a provede se při dalším startu PC, ale nepochopil jsem kdy dojde k té detekci.

  2. Charla napsal(a)

    Trošku zamrzí opět nekompatibilita doplňků. Vcelku vtipné, že mi byla vypnuta Java Console, i přesto že je aktuální, naštěstí stránky které využívají Javu se obejdou i bez ní.
    K novému správci doplňků by mě zajímalo, zda někdo ví kdy půjdou odebírat libovolné doplňky, například ona zmíněná Java Console – měl jsem v Pc Java RE 6U25 a ta se aktualizovala na 6U26, ale ve správci doplňků je stále doplněk U25 a k němu další U26 a nejdou odstranit. Půjde-li to takhle dál budu mít mezi doplňky jen samé Java console.
    Co se týče zvýrazňování domény, mohlo by být o něco výraznějšího, já si toho na první pohled ani nevšiml. Jde to upravit přes about:config?

  3. Jiří Macich ml. napsal(a)

    Jen tak pro zajímavost. Bylo někdy někým kompetentním objasněno, proč je Správce doplňků schovaný za about:permissions? Přijde mi jako klíčová funkce, kterou není důvod schovávat …

  4. Charla napsal(a)

    Napadl mě zajímavý dotaz, dort od vývojářů IE bude? 😀

  5. Pavel Cvrček napsal(a)

    [3] Důvodem bude patrně to, že je to považováno za experimentální funkci. Nějakého oficiálního zdůvodnění jsem si ale nevšiml.

  6. Edds napsal(a)

    dort je ale uz je mensi ako obvykle 😀 uz to ide asi do penazi 😀 http://farm7.static.flickr.com/6208/6049526005_09066efa03.jpg

  7. Richard napsal(a)

    Co se týče paměťových nároků, při delším surfování se chová pořád stejně jako všechny předchozí verze. Když navštívím stránku, která je dost náročná na paměť (např. Google obrázky, Google mapy…) a pak zavřu tab s touto stránkou, Firefox zabírá stále stejně. I po 6 hod. Chrome to alespoň řeší způsobem co tab, to proces a po zavření se přislušný proces zruší.

  8. GeBu napsal(a)

    Mě přestal chodit WebRunner – jedno ze dvou rozšíření, které používám :(.

  9. v6ak napsal(a)

    [7] Jsou tu dvě věci:
    * panel může být v koši, data mohou být cacheována v RAM (dokud je dostatek RAM, nemusí to vadit)
    * pamět nemusí být uvolněna ihned (chování garbage collectoru)

  10. Pavel Franc napsal(a)

    To, že s příchodem Firefoxu 4 došlo k nárůstu paměťových nároků a zhoršení správy paměti, je bohužel pravda. Od Firefoxu 6 se však na zmenšení paměťových nároků tvrdě pracuje – implementovaná vylepšení jsou publikována, nalezené chyby opravovány, čísla z testů spotřeby paměti známa – stačí sledovat blog http://blog.mozilla.com/nnethercote/
    Pro porovnání paměti u vývojových verzí Firefoxu a Chrome doporučuji přečíst např. http://gregor-wagner.com/?p=79

    Za neuvolněním paměti může být např. zodpovědné i některé z rozšířeních, jež si na dané obrázky drží referenci, a proto je Firefox nemůže uvolnit z paměti. Pro testování spotřeby paměti doporučuji používat zásadně stránku about:memory

  11. Martin Hubáček napsal(a)

    Tak další verze je tady a já jsem zase provedl upgrade. Celkový dojem je dobrý, pociťuji zrychlení Firefoxe jak při startu tak je i svižnější práce s větším počtem záložek. Stabilita je dobrá a Firefox nepadá. Co se týká inovací si nemohu stěžovat, ale někdy mám pocit, že sychronizace mě „otravuje“ až moc.

    Co se týká paměťové zátěže tak by se mohlo aspoň trochu ještě zapracovat. Mám otevřeno cca. 11 záložek a Firefox si ukousne nějakých 450MB v paměti. Mě osobně je to poměrně docela jedno, protože mám nějakých 8GB RAM, ale na starších počítačích, které mají paměti méně by to opět mohl být problém.

  12. v6ak napsal(a)

    [9] To je zajímavé, jak moc velký nárůst to zhruba je? Chtěl jsem už přejít z 3.6.* na 6.* (Gentoo zatím má 4.* a novější v testing, ale to není problém), ale paměti nemám nazbyt (4GiB) a rozšířit jen tak nepůjde, 4GiB DDR2 SO-DIMM se moc neprodávají 🙁

  13. Jiří Macich ml. napsal(a)

    [5] Experimentální? Proč, když to prošlo celým procesem testování. Nechápu, ale to je jedno 🙂

  14. Shar napsal(a)

    Ještě k těm paměťovým nárokům. Firefox 6, pokud má k dispozici dost paměti, si zavřené stránky v ní ponechává (po určitou dobu) pro rychlejší znovu načtení, kdybyste je chtěli zase navštívit. Schválně si to vyzkoušejte a porovnejte třeba s Chromem. Ale je možné, že se toto chování v budoucích verzích změní.

    To Charla: Odebrání Javy Console
    – odstranit {CAFEEFAC-0016-0000-0018-ABCDEFFEDCBA} ze složky extensions v Program Files/Mozilla Firefox.

  15. Richard napsal(a)

    [12] I 2 GB u FF 6 a po zavření tabu si tuto hodnotu nadále držel. Zkusil jsem FF 7 Aurora a po ukončení to spadlo na ~800 MB, ale na 3 taby žádná sláva. Původně zabíral kolem 250 MB, takže v RAM toho zůstává ještě dost. Mám sice 8 GB RAM, ale hodně virtualizuji, takže až tolik RAM zas není volné.

  16. Michal Stanke napsal(a)

    [11] Mám netbook s 1GB paměti a jediné, kdy cítím, že Firefox tlačí celý stroj na limit, je spouštění a pak flash. Otevřeno mám od 5 do 15 panelů a necítím větší rozdíl oproti stolnímu PC, než v jakékoliv jiné aplikaci (vyjma případů, kdy je někde zpropadený flash – řešením je Flashblock).

  17. Martin Hubáček napsal(a)

    Share tak to děkuji za výbornou informaci. Neměl jsem ponětí, že takhle FF pracuje s pamětí.

    V každém případě musím ještě konstatovat, že jsem „objevil“ ameriku v podobě about:memory a při využití možnosti Minimize memory usage se zatížení na operační paměť snížilo cca. o 70MB což není špatné.

  18. Vítek napsal(a)

    Je to super hlavně to že se načíta rychleji jinak si nemohu na nic stěžovat..

  19. Charla napsal(a)

    [14] Děkuji za radu. Java odstraněna. Byl zde kdysi návod jak odstranit .NET framework assistant, ale podle tohodle návodu sice odstraním rozšíření, ale v seznamu doplňků zůstane jako rozšíření s verzí 0.0.0, je možné jej odstranit úplně? Proč to vlastně FX neumožňuje sám od sebe? 🙁

  20. Edds napsal(a)

    Open about:permission doplnok by bolo potrebne aktualizovat pre 9.0.

  21. Pavel Cvrček napsal(a)

    Edds: Aktualizováno. Obecně se ale u uživatelů nightly verzí, kteří používají doplňky, předpokládá, že mají potlačenu kontrolu kompatibility.

  22. Shar napsal(a)

    To: Charla
    1. Jednoduše ukončete Firefox, přejděte do složky C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v3.5\Windows Presentation Foundation\DotNetAssistantExtension a uvedenou složku odstraňte. Poté spusťte Firefox a rozšíření bude pryč. Nainstalované rozšíření taktéž drobně modifikuje user-agent řetězec prohlížeče, ve kterém naleznete text typu „(.NET CLR 3.5.30729)“. Nejedná se o nic kritického, ale pokud chcete odstranit i to, přejděte na konfigurační stránku about:config a nastavte předvolbu general.useragent.extra.microsoftdotnet na výchozí hodnotu (nad předvolbou v místní nabídce volbou Obnovit).
    2. Otevřít Regedit (Win + R > napsat “regedit”, odentrovat),
    3. Přejít na klíč “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\extensions”.
    4. Pokud uvidíte “{20a82645-c095-46ed-80e3-08825760534b}”. Pravým myší a klikněte na příkaz Odstranit.
    5. Spustit Firefox.

    Jinak k dispozici je zde fórum (můžete se ptát i bez registrace), kde také poradíme.
    Neumožňuje to zřejmě proto, že se každý zásuvný modul (rozšíření už by Firefox měl umět odebrat) instaluje do jiného umístění…