Minulý týden vyšel Thunderbird 78. Jelikož nové verze Thunderbirdu vychází přibližně jednou za rok, přináší spoustu důvodů, proč hned aktualizovat, ale i proč pár měsíců s aktualizací počkat. I proto jsou automatické aktualizace zatím vypnuté.
Nové funkce
Thunderbird 78 přechází na nový systém doplňků (viz níže). Proto integroval nebo implementoval funkcionalitu několika nejpoužívanějších doplňků.
Kompletní integrace se dočkal např. kalendářový doplněk Lightning, který byl dříve součástí výchozí instalace, ale stále jen doplňkem. Uživatelé Windows se navíc dočkají funkce pro minimalizaci Thunderbirdu do systémové oblasti, takže už nemusí jeho minimalizované okno zabírat místo na liště.
V experimentálním režimu a ve výchozím režimu je rozpracovaná podpora šifrování zpráv. Pokud dnes pro šifrování zpráv používáte Enigmail, doporučujeme zatím počkat a Thunderbird 78 neinstalovat, protože s ní Enigmail není kompatibilní. Očekávaná plná podpora šifrování je s verzí 78.2 a poté se aktualizace na novou verzi nabídne automaticky.
Vzhled
Po stránce vzhledu dostal Thunderbird výrazně vylepšený tmavý vzhled, nové okno nastavení, uvítací obrazovku, průvodce nastavením účtu a dokonce i upravené okno pro psaní nové zprávy, které mění hlavně způsob zobrazování adresátů. Často žádaná možnost psát zprávu v panelu, ale zatím chybí. Vylepšená byla i podpora HiDPI s některými ikonkami nově ve vektorové grafice.
Nový systém doplňků
Platforma Mozilly pro doplňky dříve nabízela s využitím technologií XUL a XBL velmi široké možnosti psaní doplňků. Bohužel časem se ukázalo, že neomezený přístup doplňků do hlavní aplikace přináší i svá úskalí a ve Firefoxu byl XUL a XBL jako technologie pro doplňky nahrazen WebExtensions (HTML + JavaScript + API).
Thunderbird 78 se touto cestou vydal také a nabízí API zvané MailExtensions. Protože jsou ale e-maily trochu složitější než web, nabízí MailExtensions možnost implementovat své vlastní API s mnohem větším přístupem do jádra Thunderbirdu, než WebExtensions v případě Firefoxu.
Pokud nějaké doplňky (kromě kalendáře Lightning) používáte, doporučujeme proto zatím ručně neaktualizovat na novou verzi Thunderbirdu, a počkat, až budou vaše doplňky pro novou verzi kompatibilní a aktualizace se nabídne sama. Pokud doplňky nepoužíváte nebo se bez nich obejdete, neváhejte Thunderbird 78 stáhnout a aktualizovat ručně.
Stav vývoje Thunderbirdu
Celkově se okolo Thundebirdu za poslední rok událo opravdu hodně. Kromě technických změn (hotových i plánovaných) dostal nové zázemí (vlastní organizaci), zaměstnance (jejich počet stále roste) a objevují se i noví partneři.
Kompletní seznam novinek Thunderbirdu najdete na oficiálních stránkách a pokud vás zajímají novinky i okolo celého projektu, doporučujeme začít sledovat oficiální blog.
Doplňky napsal(a)
Doplňky napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
Dowgrade napsal(a)
Vladimír napsal(a)
Elf napsal(a)
Vladimír napsal(a)
Downgrade napsal(a)
vzhled ikon napsal(a)
synchronizace skupin kontaktů napsal(a)