Jak bylo nejprve oznámeno členům serveru Mozillians, a později též Mitchell Bakerovou z Mozilla Corporation, vývoj Thunderbirdu se posune směrem ke komunitnímu stylu vývoje. Co to v praxi znamená? Zatím sice existuje „pouze“ návrh, jak by to mělo vypadat, na kterém se bude přibližně do září diskutovat, ale zjednodušeně se dá říci, že Mozilla bude i nadále vydávat bezpečnostní a stabilizační aktualizace, kdežto komunita bude vyvíjet novinky.
Je zde možné vidět určitou paralelu s balíkem SeaMonkey, který je taktéž komunitní projekt, kterému Mozilla poskytuje pouze potřebnou infrastrukturu. V případě Thunderbirdu by to ale mělo být jinak, protože kromě potřebné infrastruktury Mozilla bude i nadále platit zaměstnance, kteří budou zajišťovat vydávání bezpečnostních a stabilizačních aktualizací, které bude Mozilla zajišťovat a patrně i některé vývojáře pro review a další věci nutné pro chod projektu. Projekt SeaMonkey je na tom odlišně. Nemá totiž žádné placené zaměstnance a vydávání si zajišťuje sám.
Jak Mitchell uvádí, Thunderbird dnes používá něco přes 20 miliónů uživatelů, což je sice pěkný počet, ale v globálu je to číslo prakticky zanedbatelné. Pro představu, u Firefoxu se udává, že jej v globálu používá něco okolo 400 – 500 miliónů uživatelů. Díky moderním webovým rozhraním ala GMail navíc počet uživatelů desktopových poštovních klientů dlouhodobě klesá a těm stávajícím vyhovuje základ, který je, a novinky příliš nechtějí.
Dále zmiňuje, že komunita vývojářů okolo Thunderbirdu nebyla dosud nikdy moc velká. Jedinou výjimkou jsou lokalizátoři, kteří Thunderbird překládají do více než 50 jazyků. Mozilla se navíc chce primárně soustředit na samotný web tj. webový prohlížeč a mobilní zařízení, které hrají v dnešním webu důležitou roli.
Thunderbird tedy bude vyvíjen i nadále. To, co se hlavně změní, je organizace projektu, který bude nyní více komunitně zaměřen. Nové verze Thunderbirdu budou vycházet i nadále.
Pavel ‚TIGER‘ Růžička napsal(a)