Od začátku současného tisíciletí dominuje prohlížení webu v panelech, které ve všech prohlížečích funguje stejně. A protože toto paradigma má svoje mouchy, rozhodla se Mozilla v rámci rozhraní Browser.html vyzkoušet něco jiného. A tak vznikl experiment nazvaný Trails (cesty). Jako jeho příklad uvedeme nákup pizzy.
Hledání nejlepší pizzy
Anička si chce na internetu objednat pizzu. V dnešním pojetí panelů začne otevřením vyhledávače a zobrazením výsledků třeba pro „pizza se sýrem“.
Ve výsledcích se jí zalíbí třeba Yelp a v seznamu na něm jedna z restaurací. Odkazy na stránky jednotlivých restaurací se na Yelpu otevírají v nových panelech. A tady je první problém – celá historie, jak se Anička na stránky pizzerie dostala, je pryč. Nově otevřený panel nemá s původním žádné spojení.
A zapomínání prohlížeče se od teď už jen prohlubuje s tím, jak Anička hledá další a další pizzerie. Jakmile znovu otevře první panel, v něm se vrátí zpět na seznam restaurací a vybere si jinou, ztratí se z historie panelů i stránka první restaurace na Yelpu. Takhle při hledání té nejlepší pizzy Anička v historii panelů už nikdy nezjistí, jak se na které stránky dostala. I když prohlížeče mají nástroje pro zobrazení seznamu všech navštívených stránek, tuto ztracenou informaci už neukáže žádný.
Od panelů k cestám
V Browser.html se připravuje prototyp rozhraní, které oba výše zmíněné problémy řeší. Anička tak uvidí nejenom stránky v přímé linii prohlížení, ale i ty, které „přeskočila“. Variant prezentace cest je několik – omezení na počáteční a koncovou stránku, zobrazení ve stromu nebo zobrazení úplných cest od začátku až do konce.
Poslední varianta s úplnými cestami je ideální ve smyslu zobrazení kompletní historie – od vyhledávače po nalezenou restauraci, odkud si Anička pizzu objedná. Bude ale poměrně složité se ve všech cestách vyznat, pokud se zobrazí úplně celé a najednou. Ke zjednodušení by se dalo použít určité skládání a plně zobrazovat jenom tu cestu, kterou bude zrovna Anička procházet. Demonstraci takové navigace ukazuje následující video.
Rozdíly mezi panely a cestami
Pokud si odmyslíte způsob navigace a zobrazení kompletní historie, jsou panely a cesty prakticky stejné. Ze strany Mozilly je to záměr – cíl není panely úplně odstranit a nahradit, ale rozšířit a posunout dál uživatelský prožitek. Cesty tak může Anička používat v úplně stejně jako panely, kdy každá cesta je vlastně panel s kompletní historií od vyhledávače až po cílovou stránku restaurace.
Nápad se zobrazením cest každopádně není nový. Vzešel vlastně z eseje Vannevara Bushe As We May Think, kde popsal představu stroje, který funguje jako osobní knihovna našich vlastních myšlenek. Tento strom se promítl třeba do Xerox trails a Trailblazer.io. Browser.html pak poslouží jako test podobného konceptu u Mozilly.
Kam dál
Je potřeba upozornit na to, že Trails je stále jenom experiment. Demonstrační video ani neukazuje cesty v rozhraní prohlížeče, ale jenom samostatně. Každopádně pokud vás nastíněný koncept zaujal a chcete se na experimentu podílet, podívejte se na GitHub a zapojte se do konverzace na Slacku.
(Zdroj: Patryk Adaś na medium.com)
Josef Krásný na Facebooku napsal(a)
Petr Klíma napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
Charla napsal(a)