Rubriky: Firefox

Výhody a nevýhody častějšího vydávání Firefoxu

Vydání Firefoxu 5 je za námi. Vyšel podle plánu 3 měsíce po vydání Firefoxu 4 a jedná se o první verzi, která vyšla v rámci pravidelných cyklů, kdy je nová verze Firefoxu vydávána v pravidelných intervalech. Firefox 5 je aktualizací pro Firefox 4, jehož podpora tímto končí.

Výhodou krátkých vývojových cyklů je, že se nová funkčnost a opravy dostanou k uživatelům dříve. Dříve museli uživatelé čekat na novou funkčnost, která se objevila ve vývojové verzi, hodně dlouho. V extrémním případě, pokud vývojář nestihl „o chlup“ připravit funkčnost pro konkrétní verzi Firefoxu, i rok a déle.

To již s krátkými vývojovými cykly nehrozí. Vzhledem k tomu, že datum vydání nové verze je dopředu známo, nehrozí už ani časté odklady vydání nové verze Firefoxu, která mu byla často vyčítána. Zatímco dosud každých 6-8 týdnů vycházely pouze aktualizace Firefoxu, nové jsou v rámci těchto aktualizací k dispozici i nové funkce. Nové verze pak jsou evoluční záležitostí a nepřichází s „radikálními“ změnami jako tomu bylo například u Firefoxu 4.

Jak se například zmiňuje Dave Townsend, pro něj, jako vývojáře doplňků, jsou častější vydávání přínosné, protože má k dispozici dříve novinky v API, které může přetvořit do zajímavých funkcí pro uživatele. Zmiňuje též automatické povyšování kompatibility doplňků, díky kterém je drtivá většina doplňků pro předchozí verzi Firefoxu kompatibilní s novou verzí. Rozšíření budou navíc stále více psány pomocí Add-on SDK, které zajistí jejich 100 % dopřednou kompatibilitu. Přesto všechno není současný systém perfektní a třeba doplňky s binárními komponentami musí autoři aktualizovat pro každou verzi.

Jednu z nevýhod častějšího vydávání Firefoxu zmiňuje Mike Kaply (druhý, třetí, čtvrtý příspěvek). Jako autor několika nástrojů pro firemní nasazení zmiňuje oblast enterprise (velkých firem), kde nasazení nové verze prohlížeče prochází často dlouhým procesem testování dříve, než je nová verze nasazena. Časté vydávání aktualizací v podobě nových verzí je dle jeho slov pro toto prostředí nevhodné, protože potřebuje, aby byl nasazený produkt delší dobu podporován (podpora starších verzí).

Na konci příspěvku pak zmiňuje, že si myslí, že vznikne verze Firefoxu s delší podporou pro firemní klientelu. Alon Zakai z Mozilly si myslí totéž a připomíná, že zdrojový kód Firefoxu je volně dostupný, takže kdokoliv může přijít a začít nabízet delší podporu Firefoxu jako službu. Zmiňuje například společnost Red Hat, která starší verze Firefoxu dlouho podporuje u svého Red Hat Enterprise Linux.

Asa Dotzler z Mozilla Corporation s Mikem Kaplym v komentářích nesouhlasí a uvádí, že zaměření Mozilly je na koncového uživatele a otevřený web a nikoliv korporátní sféru, která dle jeho slov v některých ohledech zamrzla v době IE6. Mike Kaply nesouhlasí a uvádí příklady, proč je delší podpora žádána.

12 komentářů k článku “Výhody a nevýhody častějšího vydávání Firefoxu”

  1. MUDO napsal(a)

    Suhlasim s pravidelnym cyklom, nesuhlasim s cislovanim verzii.

  2. Bystroushaak napsal(a)

    Imho to dělají jen kvůli koláčům od microsoftu..

  3. Edds napsal(a)

    Cislovanie verzii nema vplyv absolutne nanic, akurat tak na psychiku 😀

  4. sheppi napsal(a)

    Taky si myslím, že to číslování je docela nešťastné, lepší by bylo klasicky 4.0, 4.1, 4.2 atd. protože tímto tempem bude za 2 roky Firefox 20 a to mi přijde prostě takové divné, honit se za co nejvyšším číslem 🙂

  5. ArMinO napsal(a)

    @Bystroushaak :-D:-D Tak som sa nezasmial už dlho. 😀

  6. Vítek napsal(a)

    Doufám že častější vydávání nebude mít vliv na kvalitu.

  7. MaofKO napsal(a)

    Edds: Na psychiku laikov, pre ktorých znamená viac pásikov viac adidas. :/

  8. Petr napsal(a)

    Mě taky současný číslování připadá takový divný. Je to podle mě zbytečný opičení se po google chrome.

  9. Pavel Franc napsal(a)

    sheppi: Tedy se domníváš, že by bylo šťastnější mít za dva roky verzi 4.20?

    Uvědomte si prosím, že zatímco dříve platilo rozdělení na major a minor verze podle množství novinek, s rychlým vývojovým cyklem toto neplatí a všechny vydané verze si jsou (budou) rovny. Číslování proto musí být buďto sekvenční 4,5,6,… a nebo odvislé dle data vydání. To druhé by znamenalo překopat celou řadu nástrojů.

  10. michal zobec napsal(a)

    no mě se líbí hlavně nakousnutí tématu na enterprise prostředí. zatím tomu totiž moc mozilla nedala a pro enterprise je více použitelný IE a Chrome.

  11. Pavel Franc napsal(a)

    michal zobec: To je bohužel pravda a je to způsobeno tím, že Mozilla je ze své podstaty více komunita než korporace a proto jí problémy korporačního prostředí tolik netrápí a nemá akutní potřebu je řešit, ačkoliv o nich ví.

    Nicméně se ukazuje, že řada členů komunity tento pasivní přístup v otázce firemního nasazení nesdílí, a pevně věřím, že tyto nyní nahlas vyřčené obavy zarezonují i na těch místech, která činí v mozille rozhodnutí.

  12. MUDO napsal(a)

    Nieco k cislovaniu verzii:
    http://blog.instantbird.org/n47-version-number-change.html