Vydání finální verze Firefoxu 4 je plánováno na příští úterý. Jak se zdá, do této doby vyjde ještě Firefox 4 RC2. Konkrétní informace, co tato verze opravuje, nejsou známy, ale v Mozilla Wiki se zmiňuje jakýsi problém s některými špatnými certifikáty. Vzhledem k tomu, že detailní informace nejsou dostupné, bude se patrně jednat o nějakou bezpečnostní opravu.
S verzí RC2 se navíc zvětší počet jazykových verzí. Zatímco RC1 byla dostupná v 79 jazykových variantách, RC2 a v pozdější finální verze jich bude dostupných celkem v 83. Důležité je zejména přidání vietnamštiny a srbštiny, protože tyto jazyky mají u Firefoxu 3.6 nezanedbatelné množství uživatelů. Není bez zajímavosti, že všechny lokalizace jsou realizovány přispěvateli z řad komunity.
Gervase Markham z Mozilla Foundation si udělal pokrytí lokalizací a podle jeho výpočtů pokrývají lokalizace Firefoxu 4 93,7 % světové populace (čti: lidé najdou lokalizovanou verzi Firefoxu do svého mateřského jazyka). Jeho čísla vychází z Firefoxu 4 RC1, v kterém ještě nebyla zahrnuta vietnamština (1,32 %) a srbština (0,25 %). S nimi pokrytí překračuje hranici 95 %. Další lokalizace bývají obvykle přidávány v rámci minoritních aktualizací Firefoxu.
V odkazovaném dokumentu (ods, LibreOffice/OpenOffice.org) lze též nalézt zajímavé porovnání s ostatními prohlížeči. Z něj lze například vyčíst, že nedávno uvolněný Internet Explorer 9 je aktuálně dostupný „pouze“ v 38 jazycích. Lze však předpokládat, že přibudou další. Zajímavé je porovnání IE7 a IE8. Zatímco první z nich byl dostupný v 77 jazycích, druhý „jen“ v 55. U Chrome 10 je zmiňováno 45 jazyků a u Opery 11 se uvádí 40.
ch4ser napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
lolek napsal(a)
Pavel Cvrček napsal(a)