Od začátku týdne jste si mohli na internetu přečíst články a názory na oznámení, které bylo rozesláno hlavně vývojářům a týkalo se „opuštění“ Thunderbirdu ze strany Mozilly. Dnes na svém blogu napsala Mitchell Baker, výkonná předsedkyně Mozilla Foundation, příspěvek, ve kterém situaci podrobněji vysvětluje.
Vše začalo už v minulosti, kdy vývoj Thunderbirdu začala přebírat komunita. Mozilla mu nadále poskytuje svou infrastrukturu pro sestavení a vydávání nových verzí.
Nyní se ukazuje, že vývoj Firefoxu je mnohem rychlejší a Thunderbird jeho tempu nestačí. Protože je potřeba udržovat kompatibilitu s Firefoxem, dochází i k opožďování nových vydání poštovního klienta. Sdílení infrastruktury už není pro oba produkty moc výhodné, spíše naopak, a tím vyplynula nutnost z pohledu infrastruktury Thunderbird oddělit. Mozilla navíc plánuje postupně z Firefoxu odstranit technologie jako XUL a XPCOM, což by v případě Thunderbirdu bylo výrazně složitější. Nejedná se tedy o opuštění Thunderbirdu, ale jeho osamostatnění od Firefoxu.
Druhá otázka, která je pořád zcela otevřená a teprve se bude diskutovat a hledat odpověď, je, zda by pro samotný Thunderbird nebylo vhodnější, kdyby přešel pod nějakou jinou organizaci. Thunderbird se třeba už stal součástí kancelářského balíku SoftMaker Office 2016. Podle příspěvku Mitchell Baker má několik organizací o spolupráci na Thunderbirdu zájem.
Na každý pád, i pokud by se jednou Thunderbird zcela osamostatnil, bude jeho vývoj pokračovat nadále mimo Mozillu na vlastní infrastruktuře. Mitchell Baker také píše, že pokračování pod křídly Mozilly je stejně pravděpodobné, pokud se žádný lepší domov pro Thunderbird nenajde.
Colos napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
jan sochor napsal(a)
Michal Stanke napsal(a)
jan sochor napsal(a)
Kryštof napsal(a)
jan sochor napsal(a)